تورم سال جاری نشان می‌دهد، بیش‌ترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل در گروه لبنیات مربوط به شیر خشک با 3,5 درصد و تخم مرغ ماشینی با 3.1 درصد و بیش‌ترین کاهش قیمت مربوط به روغن مایع با 1.4- درصد بوده است.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از بازار، مرکز آمار ایران اعلام کرد: تورم سال جاری نشان می‌دهد، بیش‌ترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل در گروه لبنیات مربوط به شیر خشک با 3,5 درصد و تخم مرغ ماشینی با 3.1 درصد و بیش‌ترین کاهش قیمت مربوط به روغن مایع با 1.4- درصد بوده است.
 
بر اساس اعلام مرکز آمار ایران به عنوان متولی قانونی آمارهای کشور، متوسط قیمت کالاهای خوراکی منتخب در مناطق شهری کشور دی 1401 را منتشر کرد.
 
در گروه لبنیات، تخم مرغ و انواع روغن، بیش‌ترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به شیر خشک با 3,5 درصد و " تخم مرغ ماشینی " با 3.1 درصد می‌باشد و همچنین بیش‌ترین کاهش قیمت مربوط به روغن مایع با 1.4- درصد بوده است.
 
در دی ماه 1401 تغییرات متوسط قیمت اقلام خوراکی منتخب برای گروه‌های مختلف کالاهای خوراکی در مناطق شهری کشور به شرح زیر است:
 
نان و غلات:
در این گروه، اقلام برنج خارجی درجه یک با 3,8 درصد و رشته آش با 2.8 درصد بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.
 
گوشت قرمز، سفید و فرآورده‌های آن‌ها:

در این گروه، اقلام گوشت گوسفند با 15,3 درصد، ماهی قزل آلا با 7.9 درصد و گوشت گاو یا گوساله با 7.0 درصد بیشترین افزایش قیمت و قلم مرغ ماشینی با 2.7- درصد بیش‌ترین کاهش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.
 
لبنیات، تخم مرغ و انواع روغن:
در این گروه، بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به شیر خشک با 3,5 درصد و تخم مرغ ماشینی با 3.1 درصد می‌باشد و همچنین بیش‌ترین کاهش قیمت مربوط به روغن مایع با 1.4- درصد بوده است.
 
میوه و خشکبار:
در این گروه، بیش‌ترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به هندوانه با 25,5 درصد، موز با 21.2 درصد و انار با 13.0 درصد می‌باشد. همچنین در این گروه بیشترین کاهش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به پرتقال با 5.8- درصد می‌باشد.
 
سبزیجات و حبوبات:

در این گروه، بی‌شترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به پیاز با 43,9 درصد، بادمجان با 29.5 درصد و کدو سبز با 16.3 درصد می‌باشد.
 
قند و شکر، آشامیدنی‌ها و سایر خوراکی‌ها:
در این گروه، بیش‌ترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به چای خارجی بسته‌ای و نوشابه گازدار با 3,1 درصد می‌باشد.
 
 
 

لینک کوتاه
نرخ تورم لبنیات تخم مرغ

اخبار مرتبط

چرا تخم مرغ گران شد؟

چرا تخم مرغ گران شد؟

طی دو هفته اخیر شاهد افزایش قیمت تخم مرغ بودیم این در حالی است که بر اساس گفته... 19 آذر 1401

نظرات شما