مدیرکل دفتر صادرات وزارت جهاد کشاورزی از صادرات 101 هزار تن پیاز به ارز 14 میلیون دلار در مهرماه امسال خبر داد و گفت: در 7 ماهه امسال 246 هزار تن پیاز به ارزش 34 میلیون دلار به کشورهای هدف صادر شده که نسبت به سال گذشته 84 هزار تن رشد داشته است.

به گزارش نسیم اقتصاد، «محرم سلطانی» در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره وضعیت صادرات پیاز افزود: طبق آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران در مهرماه امسال 101 هزار تن محصول پیاز به ارزش حدود 14 میلیون دلار به کشورهای مختلف صادر شده که بخشی از این صادرات به دلیل افزایش تقاضای پاکستان بوده است.
 
وی با بیان اینکه صادرات پیاز در مهرماه سال گذشته 71 هزار تن بوده است، بیان کرد: سیل اخیر در پاکستان باعث افزایش صادرات محصولات جالیزی از جمله پیاز به این کشور شده است.
 
رشد 84 هزار تنی صادرات پیاز نسبت به سال گذشته
 
مدیرکل دفتر صادرات وزارت جهاد کشاورزی گفت: بر اساس آمار 7 ماهه سال 1401، 246 هزار تن محصول پیاز به ارزش بیش از 34 میلیون دلار به کشورهای هدف صادر شده است که رشد 84 هزار تنی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد.
 
سلطانی خاطرنشان کرد: میزان صادرات در 7 ماهه سال 1400 حدود 162 هزار تن به ارزش 27.2 میلیون دلار بوده است.
 
به گفته وی، در سال 1400 مجموع پیاز صادراتی بیش از 372 هزار تن بوده است.
 
اعمال عوارض 120 درصدی صادرات پیاز
 
مدیرکل دفتر صادرات وزارت جهاد کشاورزی گفت: با توجه به افزایش قیمت پیاز سر مزرعه نگرانی برای تولید سال آینده به دلیل اجرای الگوی کشت در کشور و تعیین عوارض صادراتی نداریم و هیچ مشکلی در این خصوص رخ نخواهد داد.
 
وی اضافه کرد: در حال حاضر عوارض صادراتی محصول پیاز 120 درصد است، منتهی برای استان‌هایی که قطب تولید هستند بر اساس تصمیم کمیته‌های ستاد تنظیم بازار استانی 50 درصد عوارض اخذ می‌شود.
 
سلطانی گفت: به طور حتم برای استان‌هایی که قطب تولید نیستند، عوارض صادراتی تعیین شده به طور کامل اعمال می‌شود تا وضعیت تولید دچار مشکل نشود که برای سال آینده با مازاد تولید روبرو شویم.

لینک کوتاه
صادرات دلار پیاز

اخبار مرتبط

نظرات شما