در حالی که حداکثر نرخ مصوب هرکیلوگرم مرغ 60 هزار تومان تعیین شده قیمت این محصول در بازار از این قیمت عبور کرده است و 62 هزار و 750 تومان تا 65 هزار تومان به فروش می رسد.

به گزارش نسیم اقتصاد، تسنیم نوشت: بعد از مردمی سازی یارانه ها حداکثر نرخ مصوب هرکیلوگرم مرغ 60 هزار تومان تعیین شد اما مشاهدات میدانی نشان می‌دهد که در روزهای اخیر قیمت‌ها از نرخ مصوب عبور کرده است 62 هزار و 750 تا 65 هزار تومان در تهران به فروش می رسد.
 
دماوندی نژاد معاون وزیر جهاد کشاورزی هفته گذشته درباره گران شدن قیمت مرغ در بازار، گفت: گزارش‌هایی درباره گران فروشی مرغ به هر کیلو گرم 65 هزار تومان داریم اما با توجه به اینکه قیمت مرغ زنده 42 هزار تومان است، حداکثر قیمت این محصول نباید بیشتر از 60 هزار تومان باشد.
 
وی افزود: ذخایر کافی از مرغ داریم که به استان‌های مختلف ابلاغ شده که ذخایر خود را در بازار توزیع کنند.
 
بنابر این گزارش براساس اعلام مرکز پژوهشهای مجلس، مصرف مرغ در کشور 30 تا 50 درصد کاهش یافته است و وزارت جهاد کشاورزی برآورد می کندکه این کاهش مصرف بیش از 30 درصد باشد و به دنبال توزیع کالا برگ مرغ و تخم مرغ برای بازگشت مصرف به روال قبل خود است.
 
مرغداران خواهان افزایش قیمت این محصول هستند به همین منظور در جلسه تنظیم بازار هفته پایانی شهریور با حضور معاون اول رئیس جمهور این موضوع بررسی می‌شود.
 
گفتنی است که قیمت تمام شده مرغداران در کشور بالا و شرایط رقابت با کشور های مانند ترکیه برای صادرات ندارد هرچند این وضعیت در مرغداران دارای زنجیره ارزش مناسب تر است.
 
صنعت طیور کشور سال‌ها به دریافت نهاده‌های دامی با ارز دولتی 4200 تومان عادت کرده و به خوبی بر روی افزایش بهره وری و ارتقاء ضریب تبدیل در صنایع کار نکرده است.
 
صنعت مرغداری کشور علاوه بر اینکه نیازمند آن است که تا حد امکان نهاده های دامی مورد نیاز خوراک طیور را داخلی سازی کند بلکه با زنجیره کردن چند هزار واحد مرغداری کوچک در قالب یک برند می‌تواند هزینه تمام شده راکاهش دهد.

لینک کوتاه
قیمت مرغ نرخ مصوب مرغ گران‌

اخبار مرتبط

نظرات شما