سخنگوی گمرک گفت: کالاهای عبوری خارجی از مسیر کشورمان طی چهار ماه نخست امسال، به چهار میلیون و 921 هزار تن رسید که نسبت به مدت مشابه 31 درصد افزایش داشته است.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایرنا، «سید روح اله لطیفی»، سخنگوی گمرک اظهار داشت: از ابتدای امسال تا پایان تیرماه شاهد تداوم رشد ترانزیت خارجی از مسیر ایران بودیم.
 
وی افزود: گمرک منطقه ویژه شهید رجایی در استان هرمزگان، با پذیرش ورود یک میلیون و 727 هزار تن کالای عبوری خارجی و رشد 44.5درصدی نسبت به مدت مشابه در جایگاه نخست قرار گرفته است و گمرک پرویزخان در استان کرمانشاه با پذیرش ورود 582 هزار تنی کالای خارجی برای عبور از کشورمان و رشد 141درصدی و گمرک باشماق در استان کردستان با ورود 448 هزار تن کالای ترانزیتی و کاهش 30درصدی نسبت به 4ماه نخست سال قبل در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند.
 
لطیفی در خصوص رتبه های چهارم تا هفتم ورود کالای ترانزیتی خارجی توضیح داد: گمرک بازرگان در استان آذربایجان غربی با پذیرش 410هزار تن کالای ترانزیتی عبوری از ایران و رشد 9درصدی، گمرک سرخس در استان خراسان رضوی با پذیرش 332هزار تن و کاهش 40درصدی، گمرک بیله سوار در استان اردبیل با پذیرش 245هزار تنی و رشد 88درصدی، گمرک جلفا در استان آذربایجان شرقی با پذیرش 217هزار تنی و رشد 61درصدی در رتبه های چهارم تا هفتم پذیرش کالاهای عبوری خارجی از مسیر ایران در چهار ماه نخست امسال قرار دارند.
 
وی خاطرنشان کرد: گمرک لطف‌آباد در استان خراسان رضوی با ورود و پذیرش 150 هزار تن کالای ترانزیتی و رشد 115درصدی، گمرک بندر لنگه با پذیرش 137 هزار تن کالای ترانزیتی و رشد 124 درصدی و گمرک میرجاوه در استان سیستان و بلوچستان با پذیرش و ورود 107 هزار تن کالای ترانزیتی خارجی برای عبور از کشورمان و رشد 174درصدی نسبت به مدت مشابه، در جایگاه هشتم تا دهم ورود کالاهای خارجی عبوری از ایران قرار دارند.
 
لطیفی در پایان ابراز امیدواری کرد: همان‌طور که در سال 1400 شاهد رشد 68درصدی ترانزیت خارجی در کشورمان بودیم و این مسیر رشد در چهارماهه امسال نیز با افزایش 31درصدی نسبت به مدت مشابه همراه بوده، سال 1401 حدنصاب ترانزیت خارجی در تاریخ کشورمان جابه‌جا شود.
 
گفتنی است بالاترین میزان جابه‌جایی کالای ترانزیتی کشورمان مربوط به سال 93 بوده که 13 میلیون و 200 هزار تن کالای خارجی از مسیر ایران عبور کرده و سیاست اعلامی و برنامه‌ریزی دولت سیزدهم نیز رسیدن به ترانزیت 20 میلیون تنی در سال جاری است.

لینک کوتاه
ترانزیت خارجی رشد کالای ترانزیتی کشور

اخبار مرتبط

رشد 4 درصدی بیت کوین

رشد 4 درصدی بیت کوین

در ساعت های ابتدایی بازار مبادلات رمز ارز قیمت بیت کوین 4.6 درصد رشد کرد و ار 41 هزار دلار... 13 آذر 1402

نظرات شما