وزارت برق عراق اعلام کرد کاهش شدید صادرات گاز ایران به مناطق مرکزی و جنوبی، ریسک قطعیهای گسترده برق را برانگیخته است.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، وزارت برق عراق در بیانیه ای اعلام کرد صادرات گاز ایران به مناطق مرکزی و جنوبی از 49 به هشت میلیون متر مکعب در روز کاهش پیدا کرده و باعث از دست رفتن تولید حدود 5500 مگاوات برق شده است. این وزارتخانه اعلام کرد با وزارت نیروی ایران و سفارت ایران در بغداد برای روشن شدن علت کاهش صادرات تماس گرفته است.
 
این وزارتخانه سه هفته پیش اعلام کرده بود صادرات گاز ایران به منطقه مرکزی این کشور از 30 میلیون به 20 میلیون متر مکعب در روز کاهش پیدا کرده و صادرات به منطقه جنوبی از 17 میلیون به پنج میلیون متر مکعب در روز کاهش پیدا کرده است و در نتیجه سیستم برق این کشور 2600 مگاوات را از دست داده است.
 
بر اساس گزارش رویترز، واشنگتن مکررا معافیتهای 90 یا 120 روزه از تحریمهای ضدایرانی را برای عراق تمدید کرده است تا این کشور بتواند به واردات انرژی ایران که از سال 2018 هدف تحریمهای آمریکا قرار گرفت، ادامه دهد. آمریکا در قبال صدور این معافیتها، عراق را که دومین تولیدکننده بزرگ عضو اوپک است برای خودکفایی در تامین نیرو تحت فشار قرار داده اما بغداد همچنان با مشکلاتی در این خصوص دست و پنجه نرم می کند که تا حدودی به دلیل قیمتهای پایین نفت بوده است.
 
عرضه متناوب گاز و برق ایران باعث قطعی های گسترده برق عراق در تابستان امسال شده که گرمای هوا  به خصوص در مناطق جنوبی این کشور به بیش از 50 درجه رسیده است. صادرات برق ایران به عراق به دلیل کمبود داخلی برق متوقف شده است. ایران در سال 2020 حدود دو گیگاوات برق به عراق صادر کرد اما این حجم امسال به 150 مگاوات کاهش پیدا کرده که به دلیل در اولویت قرار گرفتن تامین نیازهای داخلی بوده است.

لینک کوتاه
عراق قطعی گسترده برق هشدار

اخبار مرتبط

نظرات شما