رییس گروه برنامه‌ریزی و آمارهای سازمان مالیاتی کشور اعلام کرد: در 6 ماه نخست امسال بیش از 344 هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی در منابع مالیات‌های مستقیم و کالاها و خدمات وصول شده که معادل با وصول کل مالیات در سال 1400 بوده است.

به گزارش نسیم اقتصاد، «مجتبی امیری» در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اظهار داشت: در سال 1400 حدود 305 هزار میلیارد تومان درآمدهای مالیاتی وصول شد که اکنون تنها در نیمه اول امسال شاهد وصول 344 هزار میلیارد تومانی هستیم.
 
وی افزود: درآمدهای مالیاتی نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد 49 درصد و نسبت به رقم مصوب قانون بودجه تحقق 92 درصدی را نشان می‌دهد.
 
رییس گروه برنامه‌ریزی و آمارهای سازمان مالیاتی کشور با بیان اینکه 225 هزار میلیارد تومان از مجموع وصولی درآمدهای مالیاتی به مالیات‌های مستقیم اختصاص دارد گفت: این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد 52 درصدی دارد.
 
امیری ادامه داد: 118 هزار میلیارد تومان از مجموع وصولی درآمدها مربوط به کالاها و خدمات (با 78 درصد تحقق نسبت به بودجه و 45 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته) است.
 
رییس گروه برنامه‌ریزی و آمارهای سازمان مالیاتی کشور با اشاره به اینکه سهم مالیات مشاغل از کل مالیات وصولی حدود هشت درصد است گفت: مالیات کارکنان بخش خصوصی و عمومی حدود 10 درصد از کل این مالیات است.
 
امیری تاکید کرد: بیشترین سهم مالیات به مالیات‌های مستقیم بر می‌گردد که شامل مالیات بر اشخاص، مالیات بر درآمد و مالیات بر ثروت است.
 
وی با بیان اینکه در دولت سیزدهم شاهد رشد درآمدهای مالیاتی نسبت به دولت‌های قبل هستیم گفت: در سال 1400 معادل 305 هزار میلیارد تومان درآمدهای مالیاتی با رشد 59 درصدی، در سال 1401 معادل 470 هزار میلیارد تومان با رشد 54 درصدی و در 6 ماه امسال نیز 344 هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی با رشد 49 درصدی نسبت به مدت مشابه سال‌های گذشته وصول شده است که این امر نشانگر اهتمام دولت سیزدهم در تکیه به درآمدهای غیرنفتی است.
 
رییس گروه برنامه‌ریزی و آمارهای سازمان مالیاتی کشور افزود: سازمان امور مالیاتی با هوشمند سازی نظام مالیاتی به دنبال شناسایی فرارهای مالیاتی بدون فشار به فعالان اقتصادی و تولیدی در کشور است.

لینک کوتاه
درآمد مالیاتی رشد آمارهای سازمان مالیاتی

اخبار مرتبط

نظرات شما