مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: پارسال شاهد مدیریت سه میلیون و 350 هزار تن ذخایر راهبردی کالاهای اساسی بودیم و حجم عملیات بازرگانی کالاهای اساسی در این سال به بیش از 62 میلیون و 700 هزار تن رسید.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، «سید سعید راد» با اعلام این که بخش‌ هایی از برنامه‌های کلیدی این شرکت برای سال 1402 تحقق یافته و بخش‌های دیگر نیز در مسیر محقق شدن است، افزود: مدیریت اثربخش تامین کالاهای اساسی، حفظ سطوح مناسب و مطمئن ذخایر کالاهای اساسی، مدیریت زنجیره نگهداری (ذخیره‌سازی) و شبکه توزیع، ایجاد شبکه یکپارچه اطلاعات با هدف توسعه بانک‌های اطلاعاتی و تقویت و توسعه نظام جامع مدیریت کیفیت و استاندارد ملی در حوزه تأمین کالاهای اساسی از جمله این برنامه‌هاست.
 
معاون وزیر جهاد کشاورزی، اهم اقدامات و برنامه‌های این شرکت مبتنی بر شعار سال را شامل خرید تضمینی کالاهای اساسی از جمله گندم، برنج و دانه‌های روغنی از کشاورزان داخل و اجرای طرح کشت قراردادی گندم و برنج در راستای رشد تولید برشمرد و افزود: تامین و تدارک کالاهای اساسی وارداتی، تامین و حفظ ذخایر راهبردی کالاهای اساسی و توزیع و فروش کالاهای اساسی از جمله گندم، شکر، روغن، برنج و دانه‌های روغنی از اقدامات و برنامه‌هایی است که به‌منظور مهار تورم اجرا شده‌اند.
 
راد یادآوری کرد: در سال گذشته زراعی، هفت میلیون و 200 هزار تُن گندم از کشاورزان خریداری شده بود که این رقم تا امروز به بیش از 10 میلیون و 322 هزار تُن رسیده و بیش از 44 درصد نسبت به سال گذشته و 128 درصد نسبت به سال 1400 رشد داشته است.
 
وی ادامه‌داد: علاوه بر این، سال گذشته پنج میلیون و 882 هزار تُن گندم وارداتی، 808 هزار تُن روغن خام، 349 هزار تُن برنج، 337 هزار تُن شکر خام و 140 هزار تُن دانه‌های روغنی نیز تأمین شد.
 
معاون وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان‌کرد: در سال گذشته زراعی نزدیک‌به 100 هزار تُن دانه‌های روغنی از کشاورزان خریداری شده بود که این رقم تا امروز به حدود 110 هزار تُن رسیده و حدود 10 درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است.

لینک کوتاه
بازرگانی کالاهای اساسی معاون وزیر جهاد کشاورزی

اخبار مرتبط