رئیس ستاد مرکزی اربعین با اشاره به اینکه بیش از هزار پرواز در ایام اربعین به مقصد نجف و بغداد از فرودگاه‌های کشور انجام شد، گفت: استفاده از خودروهای شخصی توسط زائرین حدود 30 درصد افزایش یافت و بیش از یک میلیون و 100 هزار خودرو از پارکینگ‌ها استفاده کردند.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایرنا، سید مجید میراحمدی صبح امروز (دوشنبه) در جلسه ستاد مرکزی اربعین، با ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته برای ساماندهی و تسهیل راهپیمایی اربعین حسینی (ع) اظهار داشت: افزایش قیمت‌ها، موجب شد که خدمات اسکان و تغذیه اربعین نیز افزایش پیدا کند.
 
رئیس ستاد مرکزی اربعین از ایجاد کمیته خدمات و تسهیلات اربعین در عراق خبر داد که این کمیته‌ها به منظور ایجاد زیرساخت‌های مناسب رفاهی و خدماتی برای زوار در آن سوی مرز (سایه‌بان، مه‌پاش، توسعه گیت‌های ورودی به عراق، آسفالت پارکینگ عراق در مهران) ایجاد شدند.
 
میراحمدی همچنین گفت: استفاده از خودروهای شخصی توسط زائرین حدود 30 درصد افزایش یافت و پارکینگ‌های مناسبی در مرزهای منتهی به عراق پیش‌بینی شد که بیش از یک میلیون و 100 هزار خودرو از پارکینگ‌ها استفاده کردند.
 
معاون وزیر کشور با اشاره به مهمترین اقدامات صورت گرفته ستاد مرکزی و کمیته‌های 18گانه در اربعین 1402، تصریح کرد: 2 جلسه ستاد مرکزی اربعین با حضور رئیس جمهور و معاون اول تشکیل شد. همچنین 29 جلسه ستاد مرکزی اربعین برگزار شد که 263 مصوبه، ابلاغیه و پیگیری مجدانه از دستگاه ها و نتایج این جلسات بود.
 
میراحمدی در ادامه از بکارگیری بیش از 50 هزار نفر از نیروهای فراجا و ارائه خدمات شبانه روزی آنان خبر داد و افزود: پلیس گذرنامه نیز در این مدت در حال خدمت شبانه‌روزی به زوار اربعین بود.
 
معاون انتظامی و امنیتی وزیر کشور با اشاره به افزایش خدمات پوشش بیمه‌ای نسبت به سنوات قبل، افزود: درمان زائرین در مراکز درمانی جمعیت هلال احمر در کشور عراق و به صورت رایگان انجام شد و هزینه‌ای از زوار دریافت نشد.
 
وی ادامه داد: بیش از 700 دستگاه اتوبوس درون شهری برای انتقال زوار از پایانه‌های مرزی به شهرهای عراق و کمک به حمل و نقل عمومی در آن سوی مرز اختصاص داده شد.
 
رئیس ستاد مرکزی اربعین با اشاره به افزایش ظرفیت حمل و نقل هوایی، ریلی و جاده ای نسبت به سنوات قبل، گفت: 20 هزار و 962 پرواز با 379 هزار و 319 مسافر انجام شد. همچنین قطارها به 863 رام افزایش یافت و بیش از 400 هزار مسافرت توانستند به صورت ریلی جابه‌جا شوند و بیش از 50 هزار سفر با اتوبوس و مینی‌بوس نیز به سمت مرزها انجام گرفت.
 
میراحمدی یادآور شد: بیش از هزار پرواز به مقصد نجف و بغداد از فرودگاه‌های کشور صورت گرفت.
 
وی ادامه داد: بیش از 700 دستگاه اتوبوس درون شهری برای انتقال زوار از پایانه‌های مرزی به شهرهای عراق و کمک به حمل و نقل عمومی در آن سوی مرز اختصاص داده شد.
وی در ادامه با اشاره به ایجاد بسترهای مناسب برای تردد مناسب زوار خارجی، بیان داشت: اتباع پاکستان توانستند از مرزهای ریمدان و میرجاوه وارد کشور شده ‌و به سمت عراق بروند.
 
رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی(ع) از اعزام 10هزار نفر از محله‌های کم برخوردار و تیم منتظران ظهور به زیارت اربعین خبر داد.
 
 

لینک کوتاه
نجف و بغداد اربعین خودرو

اخبار مرتبط

نظرات شما