وزیر نفت گفت: مهندسان و متخصصان ایرانی آمادگی دارند با همکاری متخصصان بورکینافاسو در این کشور آفریقایی افزون بر صدور خدمات فنی و مهندسی، پالایشگاه نفت بسازند.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، جواد اوجی در دیدار و گفت‌وگو با اولویا روامبا - وزیر امور خارجه بورکینافاسو - گفت: ایران در دولت مردمی سیزدهم ملاقات‌ها و مذاکرات مطلوبی را با بعضی از کشورهای آفریقایی آغاز کرده که یکی از این کشورها بورکینافاسو است.

وی افزود: ایران ظرفیت‌های بالایی در حوزه انرژی دارد و در نشست با وزیر خارجه بورکینافاسو مقرر شد پیرو تفاهم‌نامه‌ای که از پیش امضا شده است؛ با همکاری مهندسان و متخصصان دو کشور یک پالایشگاه ساخته شود و صادرات فرآورده‌های نفتی مختلف به این کشور آغاز شود.

وزیر نفت اظهار کرد: دو طرف ظرفیت‌های مطلوبی دارند و درباره مبادلات مبتنی بر صادرات فرآورده‌های نفتی و صدور خدمات فنی مهندسی در این نشست مذاکراتی انجام شد.

اوجی با بیان این که پیش از این نیز تفاهم‌هایی بین ایران و بورکینافاسو انجام شده است؛ گفت: در تلاش هستیم تفاهم‌نامه‌ دیگری که در گذشته میان دو کشور امضا شده است را تبدیل به قرارداد و کارهای اجرایی ‌آن را آغاز کنیم.

وی افزود: در دیدار با وزیر امور خارجه بورکینافاسو مطرح شد که وزارت نفت ایران آمادگی صددرصد در خدمات‌رسانی در حوزه انرژی به این کشور آفریقایی را دارد.

وزیر نفت گفت: بورکینافاسو معادن خوبی نظیر معادن طلا دارد که می‌تواند خوراک بخشی از صنعت و معدن ما را تأمین کند.

در ادامه اولویا روامبا - وزیر امور خارجه بورکینافاسو - افزود: امروز در چارچوب گفت‌وگوها و تفاهم‌نامه‌هایی که وزیر بازرگانی بورکینافاسو در گذشته با ایرانی‌ها داشته است، مذاکراتی در این چارچوب انجام شد تا بتوانیم از امکانات ایران به‌ویژه فرآورده‌های نفتی بهره‌مند شویم.

وی تصریح کرد: چشم‌اندازی مطلوب برای همکاری میان متخصصان و مهندسان ایران و بورکینافاسو برای ساخت پالایشگاه نفت در کشور ما وجود دارد تا از لحاظ تولید فرآورده‌های نفتی بتوانیم نیازهای شهروندانمان را تأمین کنیم.

لینک کوتاه
ایران ساخت پالایشگاه نفت خدمات مهندسی بورکینافاسو

اخبار مرتبط

نظرات شما