تحلیلگران عقیده دارند کاهش تولید عربستان و تمدید قرارداد اوپک پلاس تا پایان 2024 قیمت نفت برنت را تا 100 دلار در هر بشکه بالا می‌برد.  

به گزارش نسیم اقتصاد، تسنیم نوشت: تحلیلگران عقیده دارند تعهد جدید عربستان برای کاهش بیشتر تولید از ماه ژوئیه عرضه جهانی نفت را محدودتر کرده و می‌تواند قیمت نفت را تا پایان سال جاری میلادی به 100 دلار در هر بشکه برساند. قیمت نفت در روز دوشنبه پس‌از اطلاعیه وزارت انرژی عربستان مبنی‌بر کاهش تولید این کشور تا 9 میلیون بشکه در روز از ماه ژوئیه، بیش‌از 1 درصد افزایش یافت. عربستان 10 میلیون بشکه در روز در ماه مه تولید داشت و این بزرگ‌ترین کاهش تولید این کشور طی چندین سال گذشته است. به‌علاوه، ائتلاف اوپک پلاس در اجلاس روز یکشنبه تصمیم گرفته کاهش تولید خود را تا پایان 2024 تمدید کند تا از قیمت نفت حمایت شود.
 
تحلیلگران انتظار یک کاهش تولید 1 میلیون بشکه ای را در ماه ژوئیه دارند که می‌تواند کاهش تولید واقعی اوپک پلاس را که از اکتبر آغاز شده، 2 برابر کند. این اقدام عربستان عرضه نفت را محدودتر کرده و کف قیمت نفت را به 70 دلار در هر بشکه می‌رساند. اما مدتی طول می‌کشد تا ذخایر نفتی خالی شوند، بنابراین قیمت نفت بلافاصله افزایش نخواهد یافت.
 
تحلیلگران بانک کامن‌ولث استرالیا طی یادداشتی اعلام کردند با توجه به اقدام عربستان برای حمایت از قیمت نفت، بازارهای نفت دنیا حالا بیشتر در معرض کمبود در ادامه سال جاری میلادی قرار دارند. این تحلیلگران عقیده دارند قیمت نفت خام برنت به‌دنبال بهبود تقاضا در چین به 85 دلار در هر بشکه در سه‌ماهه پایانی سال جاری میلادی می‌رسد.
 
تحلیلگران بانک ای‌ان‌زد می‌گویند عرضه نفت در نیمه دوم سال جاری محدودتر می‌شود و اگر روند افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا متوقف شده و مشکلات اقتصاد کلان حل‌وفصل شود، قیمت نفت به‌شدت بالا خواهد رفت. اما همه این تحلیلگران توافق نظر دارند که این افزایش قیمت در کوتاه‌مدت اتفاق نمی‌افتد.

لینک کوتاه
قیمت نفت کاهش تولید عربستان

اخبار مرتبط

کاهش 1200 واحدی شاخص بورس

کاهش 1200 واحدی شاخص بورس

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز (سه‌شنبه 17 بهمن) با یک هزار و 814 واحد کاهش، به 2... 17 بهمن 1402

نظرات شما