شهروندان تهرانی روزانه 3 میلیارد لیتر آب در حالی مصرف می‌کنند که میزان بارش‌های آن تا 12 اسفندماه تنها 103.6 میلیمتر بوده است.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایرنا، این روزها میزان بالای مصرف آب در تهران به دغدغه‌ای جدی تبدیل شده است و فرارسیدن ماه پایانی سال و نیاز به تمیزی بیشتر در این ماه به بیشتر شدن مصرف آب دامن زده است.
 
بنا بر اعلام شرکت آب و فاضلاب استان تهران روزانه 3 میلیارد لیتر در کلان‌شهر تهران آب به مصرف می‌رسد و این موضوع در حالی است که بر اساس آخرین آمار منتشره از سوی دفتر اطلاعات و داده‌های آب کشور میزان بارش‌های تهران از ابتدای سال آبی جاری تا 12 اسفندماه تنها 103.6 میلی‌متر بوده است.
 
این میزان بارش در مقایسه با دوره بلندمدت 45ساله که 159 میلی‌متر بارش ثبت شده دارد 35 درصد کاهش را نشان می‌دهد.
 
بارش‌های تا 12 اسفند تهران در مقایسه با مدت مشابه پارسال که 119.2 میلی‌متر بارش داشته 13 درصد کاهش یافته است.
 
این میزان بارش در مقایسه با مصرف روزانه 3 میلیارد لیتر آب در این کلان‌شهر خود حکایت از عمق فاجعه‌ای دارد که ممکن است به وقوع بپیوندد.
 
پیش‌تر در همین باره مدیر دفتر بهره‌برداری و توسعه شبکه توزیع و کاهش آب بدون درآمد گفت: مصرف آب شهر تهران اکنون برابر با 43 هزار لیتر بر ثانیه شده درحالی‌که تولید آن اکنون به میزان 37 هزار لیتر بر ثانیه است و این به معنای آن است که شهروندان بیش از تولید آب مصرف می‌کنند.
 
«علی‌اکبر ملکوتی» در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: برای تأمین نیاز مشترکان اکنون از حجم ذخیره مخازن استفاده می‌کنیم.
 
وی ادامه داد: این مخازن یک میلیون متر مکعب آب دارند که این حجم با وضعیت مطلوب 200 هزار متر مکعب کاهش دارد.
 
اکنون همه و همه باید با درک صحیح شرایط نسبت به رعایت مصرف به‌خصوص در مناطقی مثل نیاوران تهران دقت لازم را به خرج دهند.

لینک کوتاه
مصرف روزانه آب تهران

اخبار مرتبط

نظرات شما