سخنگوی وزارت برق عراق گفت که کشورش در حال مذاکره با تهران برای افزایش صادرات گاز به عراق است.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از بغداد الیوم، احمد العبادی، سخنگوی وزارت برق عراق به بغداد الیوم گفت: به عنوان بخشی از تمهیدات و آمادگی‌ها برای تابستان آینده، عراق در حال مذاکره با طرف ایرانی برای افزایش صادرات گاز پس از کاهش شدید آن است که در نتیجه آن پنج تا شش هزار مگاوات از تولید انرژی کاسته شده بود.
 
وی تصریح کرد: وزارت برق عراق به طور جدی و واقعی تلاش می‌کند تا در تابستان پیش رو انرژی الکتریکی را به شکلی عالی در اختیار عراقی‌ها قرار دهد و برای این کار تلاش می‌کنیم تا صادرات گاز ایران را افزایش دهیم، بخصوص که اکثر نیروگاه‌های عراق با گاز کار می‌کند وهر گونه کمبود گاز بر عملکرد نیروگاه‌ها تأثیر می‌گذارد.
 
بغداد الیوم  به نقل از یک منبع آورده است که پمپاژ گاز صادراتی ایران به عراق با ظرفیت  هفت میلیون متر مکعب در روز از سر گرفته شده است که البته کمتر از میزان توافق شده 35 میلیون مترمکعب است و این گاز مستقیماً به ایستگاه بسمایه در بغداد می‌رسد که روزانه به 21 میلیون متر مکعب گاز نیاز دارد تا بیش از چهار هزار مگاوات برق تولید کند.
 
این منبع با اشاره به اینکه این مقدار فقط برای یک سوم نیاز کافی است، تاکید کرد که فعالیت سه نیروگاه الصدر، التاجی و المنصوریه که مجموع بهره وری آنها به بیش از 1200 مگاوات می‌رسد به دلیل کمبود گاز طبیعی متوقف شده است.

لینک کوتاه
تهران افزایش صادرات گاز عراق

اخبار مرتبط

نظرات شما