معاون مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری تحت پوشش یونسکو از برگزاری سیزدهمین اجلاس شورای حکام این مرکز در روز چهارم اسفندماه سال جاری در تهران خبر داد و گفت: از جمله اهداف این نشست گسترش همکاری‌های آبی در سطح منطقه است.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از وزارت نیرو، علیرضا سلامت در خصوص برگزاری سیزدهمین اجلاس شورای حکام آب گفت: مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری (تحت پوشش یونسکو) با حوزه فعالیت در مناطق غرب و جنوب آسیا و نیز آسیای‌میانه و شمال آفریقا در بهمن ماه سال1380 (فوریه 2002) از سوی یونسکو تأسیس و راه‌اندازی شد.
وی افزود: این مرکز تنها نهاد بین‌المللی متولی مسایل آبی در منطقه است که جلسات شورای حکام آن در سطح وزرا و به ریاست وزیر نیرو جمهوری اسلامی ایران تشکیل شده و می‌تواند نقش بسزایی در پیگیری منافع ملی در حوزه دیپلماسی آب، رودخانه‌های مرزی، منابع آب مشترک، توسعه، صدور خدمات فنی و مهندسی و انتقال فناوری‌های مورد نیاز کشور داشته باشد.
سلامت در رابطه با توانمندی‌های مرکز مدیریت آب شهری اضافه کرد: این مرکز می‌تواند نقش موثری در توسعه مراودات با کشورهای عضو شورای حکام به منظور انجام رایزنی‌های مختلف، ایجاد زمینه طراحی و انجام پروژه‌های مشترک و آموزش و ظرفیت‌سازی نیروی انسانی داشته باشد.
وی درباره اعضای مرکز و مهمترین وظایف آنها خاطرنشان کرد: فعالیت‌های مرکز، توسط شورای حکام آن به عنوان بالاترین مرجع تصمیم‌گیری، راهبری و نظارت می‌شود و اعضای آن برای دوره 2019 الی 2024، متشکل از وزرای حوزه آب 18 کشور شامل ایران، آذربایجان، آلمان، ارمنستان، ازبکستان، افغانستان، بنگلادش، پاکستان، تاجیکستان، ترکیه، سریلانکا، سوریه، عراق، عمان، قطر، لبنان، مصر، هند و همچنین نمایندگان 10 سازمان بین‌المللی مرتبط شامل یونسکو، برخی نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد، بانک‌های توسعه‌ای و نهادهای تخصصی هستند.
معاون مرکز منطقه‌ای آب شهری یونسکو با اشاره به سوابق برگزاری نشست‌های پیشین این مرکز بیان کرد: از بدو تأسیس مرکز تاکنون، دوازده اجلاس شورای حکام برگزار شده که البته دو اجلاس قبلی به دلیل همه‌گیری کرونا در مهر 1399 و خرداد 1400 به صورت مجازی برگزار شد. همچنین آخرین اجلاس حضوری قبلی در آذر 1398 در تهران با حضور وزرا و مقامات ارشد آب کشورهای عضو شورای حکام مرکز برگزار شد.
وی پیرامون سیزدهمین نشست شورای حکام این مرکز نیز گفت: سیزدهمین اجلاس شورای حکام مرکز قرار است روز پنجشنبه، 4 اسفند ماه سال جاری (1401) به ریاست وزیر نیرو ایران و با حضور مقامات عالی‌رتبه کشورهای مذکور و نیز سازمان‌های بین‌المللی مرتبط به صورت حضوری در وزارت نیرو برگزار شود.
سلامت درباره اهداف مهمی که در اجلاس سیزدهم دنبال می شود،عنوان کرد: هدف از برگزاری این اجلاس، بحث و بررسی نحوه همکاری و مشارکت کشورهای عضو در برنامه‌های مرکز و نیز بررسی و تصویب طرح‌های آموزش و ظرفیت‌سازی و تحقیقاتی در سطح منطقه است.
وی تاکید کرد: از اهداف این اجلاس، استفاده از ظرفیت مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری (تحت پوشش یونسکو) به عنوان یک نهاد بی طرف برای گسترش همکاری های آبی در سطح منطقه است و از اهم مواردی که در این اجلاس بررسی می‌شوند می‌توان به انجام پروژه‌های مشترک و انتقال تجربیات در زمینه پایش و پیش‌بینی خشکسالی در سطح منطقه، سازگاری با تغییر اقلیم، حکمرانی آب، مدیریت آب شهری، فناوری‌های نوین در صنعت آب و فاضلاب و استفاده از ظرفیت آب‌های نامتعارف اشاره کرد.

لینک کوتاه
تهران سیزدهمین اجلاس مرکز مدیریت آب شهری یونسکو

اخبار مرتبط

تهران گرم‌تر می‌شود

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، طی روزهای آتی وزش باد شدید و گرد و خاک و... 18 مرداد 1402

نظرات شما