تعدادی از خودروهای وارداتی درحالی در بورس کالا پذیرش شده‌اند که هنوز ابهاماتی در زمینه امور گمرکی این خودروها وجود دارد.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، چهارم دی‌ماه نخستین شناور حامل محموله خودروهای وارداتی در بندرلنگه پهلودهی کرد و کار ترخیص این خودروها آغاز شد. خودروهایی که دهم دی‌ماه به گمرک تهران رسیدند و اعلام شده است که فروش آن‌ها از سوم دی‌ماه در بورس کالا اغاز خواهد شد.
 
بر این اساس  خودرو سواریKIA CEEDبه تعداد200دستگاه، خودرو سواریKIA K5به تعداد500دستگاه، خودرو سواریKIA SPORTAGEبه تعداد500 دستگاه، خودرو سواریKIA CERATOبه تعداد500دستگاه، خودرو سواریKIA RIOبه تعداد100 دستگاه، خودرو سواریKIA SELTOSبه تعداد70دستگاه، خودرو سواریKIA SONETبه تعداد70 دستگاه، خودرو سواریKIA PEGASبه تعداد100 دستگاه و خودرو سواریKIA PICANTOبه تعداد100دستگاه، در بورس کالا پذیرش شدند. همه این خودروها تولید شرکت KIA کشور کره جنوبی بوده که توسط شرکت بازرگانی کوشا خودرو نگین عرضه شده است.
 
پذیرش این خودروها در بورس کالا درحالی صورت گرفته است که پیگیری‌های ایسنا از عدم اظهار خودروها به گمرک حکایت دارد.
 
در این راستا، حیدری، کارشناس بورس کالا در این مورد توضیح داد: ضریب حق گمرکی هنوز بر اساس ضرایب گذشته است اما قانون طبق قانون امکان ثبت موقت شش ماهه وجود دارد. اما در این شرایط  گمرک اعلام می‌کند کالا اظهار نشده است. گمرک درحال حاضر منتظر تصمیم دولت است. زمانی دولت تصمیم بگیرد نرخ را قطعی کند، چه بر اساس روال گذشته باشد چه کاهشی یا افزایشی باشد، اظهار قطعی می‌شود.
 
وی درمورد پذیرش خودروها در بورس کالا نیز توضیح داد: عرضه کننده تا شش ماه پس از پذیرش فرصت دارد کالای خود را عرضه کند؛ در غیر این صورت عرضه ابطال می‌شود و فرآیند پذیرش دوباره باید طی شود.

لینک کوتاه
خودروهای وارداتی بورس بورس کالا

اخبار مرتبط

ورق بورس برگشت

ورق بورس برگشت

با این‌که سایه اخبار سیاسی و بین‌المللی از روی بازار بورس کم رنگ شده، امروز شاخص کل بیش... 15 بهمن 1402

نظرات شما