عراق قصد دارد از سال آینده ظرفیت صادرات نفت از بنادر جنوبی را افزایش دهد و تا سال 2025، مجموعا یک تا 1.5 میلیون بشکه در روز به صادراتش اضافه کند.  

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، محمد سعدون، نماینده عراق در اوپک و معاون مدیرکل شرکت دولتی بازاریابی و فروش نفت عراق (سومو) اظهار کرد: ظرفیت صادرات نفت از بنادر جنوبی، از سال آینده بین 150 تا 250 هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت. طبق آمار وزارت نفت، عراق در اکتبر 3.293 میلیون بشکه در روز نفت از بنادر جنوبی صادر کرد.

 
عراق تلاش می‌کند درآمد نفتی را تقویت کرده و شرکتهای بین‌المللی را برای کار در این کشور ترغیب کند. سعدون گفت: کاهش تولید نفت که توسط اوپک پلاس تصویب شده است، بر صادرات نفت عراق تاثیری نخواهد گذاشت. قیمت فروش نفت عراق از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون، 97 دلار در هر بشکه بوده است.
 
وزارت نفت عراق همچنین طرح‌هایی را برای افزایش تولید نفت و رساندن آن به سطح پنج تا 5.5 میلیون بشکه در روز تا سال 2028 دنبال می‌کند. محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق 12 نوامبر اعلام کرد این کشور 4.652 میلیون بشکه در روز نفت تولید می‌کند.
 
این مقام عراقی پیش‌تر اظهار کرده بود: در نشست دسامبر اوپک پلاس، شرایط و توازن بازار درنظر گرفته می‌شود. تصمیمی که اوپک پلاس در اکتبر برای کاهش تولید به میزان دو میلیون بشکه در روز گرفت، نقش مهمی در تثبیت بازارهای جهانی داشت.
 
تولید جاری عراق، 11 درصد از کل 43 میلیون بشکه در روز تولید کل این گروه است و عراق پیش بینی می‌کند قیمت نفت سال آینده حداقل 85 تا 95 دلار باشد.
 
نشست بعدی وزیران اوپک پلاس که شامل تولیدکنندگان عضو اوپک و متحدانش نظیر روسیه است، چهارم دسامبر (13 آذر) در وین برگزار می‌شود.
 
بر اساس گزارش رویترز، سعدون گفت: بازارهای نفت شاهد نوسانهای شدید به دلیل پیامدهای پاندمی، کندی اقتصاد جهانی و جنگ در اوکراین بوده اند که تضمین ثبات قیمت را دشوارتر می‌کند.

لینک کوتاه
افزایش ظرفیت صادرات نفت عراق

اخبار مرتبط

نظرات شما