قیمت خودرو همچنان روند صعودی خود را حفظ کرده‌ است. کارشناسان معتقدند اگر دلار در کانال‌های فعلی ثابت بماند، بازار خودرو در روزهای آینده نیز با افزایش قیمت‌ها همراه خواهد شد.

به گزارش نسیم اقتصاد، تجارت‌نیوز نوشت: قیمت خودرو صفر داخلی روز ‌پنجشنبه سوم آذر 1401 با توجه به آمار و قیمت روزانه سایت دیوار با تغییراتی همراه شد.
 
قیمت‌های ثبت‌شده در سایت‌های آگهی خودرو پس از گذشت هفته‌ها از سقف‌شکنی دلار، حکایت‌گر بلاتکلیفی و سردرگمی بازار است. گرچه ثبات نسبی به بازار دلار بازگشته است. اما خودرو همچنان با نوسان قیمتی همراه است.
 
بررسی‌ها نشان می‌دهد بازار درگیر یک بلاتکیلفی است. چراکه قیمت‌ها پس از چند روز ثبات، اکنون مجددا با افزایش قابل توجهی همراه شده است.
 
قیمت خودرو صفر داخلی در لحظه نگارش این گزارش در بازار ایران به شرح زیر است:
 
برخلاف ماه‌های گذشته که قیمت پراید ثابت مانده بود، اما بالاخره سقف‌شکنی تاریخی دلار این ثبات را شکست و این خودرو را با نوسان قیمت همراه کرد. پراید پس از چند روز مقاومت امروز مجددا با افزایش قیمت همراه شد.
 
پراید 111 روز گذشته دو میلیون تومان گران شد و اکنون در قیمت 212 میلیون تومان به فروش می‌رسد. اما پراید 131 نیز دو میلیون تومان گران شد و اکنون به نرخ 193 میلیون تومان عرضه می‌شود.
 
پژو 207 اتومات که روزها با افزایش قیمت همراه شده بود، اما امروز با کاهش پنج میلیون تومانی خود نسبت به روز گذشته، به قیمت 645 میلیون تومان رسید.
 
خودرو دنا معمولی هم که روزها بود که با ثبات قیمت همراه شده بود، امروز با پنج میلیون افزایش نسبت به دیروز، با قیمت 435 میلیون تومان در بازار عرضه شد.
 
پژو پارس اتوماتیک هم امروز در قیمت 500 میلیون تومان در بازار خودرو کشور ثابت ماند.
 
تارا اتوماتیک هم که در روزهای گذشته با افزایش قیمت قابل‌توجهی همراه شد، امروز دو میلیون تومان افزایش داشت و به قیمت 627 میلیون تومان رسید.
 
قیمت خودروهای پرطرفدار
 
اما فعالان بازار خودرو می‌گویند که برخی خودروها بیشتر خرید و فروش می‌شوند و پرطرفدار هستند. این خودروها با چه قیمتی در بازار معامله می‌شوند؟
 
تیبا هاچ‌بک‌ پلاس که از خودروهای پرطرفدار این روزهاست، صبح امروز هم دو میلیون تومان گران شد و در محدوده 224 میلیون تومان قیمت‌گذاری شد.
 
قیمت پژو 206 تیپ دو صفر حالا 332 میلیون تومان ارزش دارد. در این میان، تیپ پنج این مدل پژو در بازار کشور در نرخ 390 میلیون تومان ثبت شد.
 
پیش‌بینی قیمت خودرو در روزهای آینده
 
کاظم محمدی نیک‌خواه، کارشناس صنعت خودرو، گفت: قیمت خودرو در حال حاضر تنها متاثر از نوسانات ارزی کشور است. تا زمانی که دلار به ثبات نرسد، بازار خودرو به همین روند فعلی خود، یعنی افزایش قیمت‌ها و تدوام رکود ادامه می‌دهد.
 
او افزود: هرچند که دلار پس از سقف‌شکنی مجددا به کانال‌های قبلی بازگشت، اما این کاهش به حدی نبوده که بر قیمت‌ها در بازار خودرو تاثیر بگذارد. در نتیجه انتظار می‌رود قیمت دلار بیش از این‌ها کاهش یابد تا روند صعودی قیمت‌ها در بازار خودرو متوقف شود.
 
چندی پیش نیز، امیرحسن کاکایی، کارشناس صنعت خودرو در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: بازار خودرو تبدیل به یک بازار حساس شده است که به کوچک‌ترین محرکی واکنش نشان می‌دهد.
 
او افزود: در حال حاضر هیچ عاملی، مثل افزایش دلار وجود ندارد که بر قیمت‌ها تاثیر بگذارد. اما مشاهدات نشان می‌دهد که قیمت خودرو به‌صورت روزانه در حال افزایش است. البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که با توجه به تورم حداقل 40 درصدی کشور، پیش‌بینی می‌شود قیمت خودروهای تولید داخل در بازار تا پایان سال حداقل 40 تا 50 درصد افزایش یابد.
 
این کارشناس صنعت خودرو توضیح داد: اما به نظر می‌رسد بازار خودروهای خارجی تا پایان سال تغییری نکند و به همین روند فعلی خود ادامه دهد.

لینک کوتاه
ماشین ایران گران افزایش قیمت خودرو

اخبار مرتبط

نظرات شما