اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین گزارش خود به بررسی وضعیت برخی شاخص‌های اقتصادی مانند تورم میان تعدادی از کشورهای منتخب پرداخته است.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، بر اساس بررسی‌های انجام شده در ماه جولای 2022 در قیاس با ماه مشابه سال قبل، کشور آرژانتین بیشترین تورم را داشته است. در طول این مدت میزان افزایش قیمت‌ها در این کشور آمریکای جنوبی نزدیک به 80 درصد بوده است.
 
در رتبه دوم این جدول، ترکیه قرار گرفته و قیمت‌ها در فاصله یک سال 71 درصد در این کشور افزایش یافته‌اند.
 
پس از آن ایران با تورم نقطه به نقطه 54 درصدی در تیر ماه قرار گرفته است. البته این عدد در اقتصاد ایران تغییر کرده و بر اساس برآوردی که مرکز آمار از تورم نقطه به نقطه شهریور ماه داشته این عدد به زیر 50 درصد بازگشته است.
 
همچنین در طول این مدت تورم پاکستان حدودا 25 درصد، لهستان و روسیه 15 درصد، شیلی 13 درصد، ازبکستان 12 درصد و گرجستان نیز 11 درصد بوده است.
 
در میان کشورهایی که کمترین تورم را داشته‌اند، عمان با 2.6 درصد صدرنشین است و پس از آن عربستان سعودی و چین با 2.7 درصد قرار دارند. اندونزی و قطر تورمی کمتر از پنج درصد داشته‌اند و تورم عراق و هندوستان نیز حدود پنج درصد بوده است.
 
آمارها نشان می‌دهد که میانگین تورم در منطقه یورو حدودا 9 درصد، در آمریکا 8.5 درصد و در آلمان 7.5 درصد بوده است.
 
بررسی‌ تورم اقلام خوراکی و آشامیدنی در ماه آگوست نشان می‌دهد که زیمباوه با ثبت عدد 353 درصدی بالاترین تورم را در این حوزه به خود اختصاص داده است. لبنان با 240 درصد، ونزوئلا با 131 درصد و سریلانکا 91 درصد در رده‌های بعدی قرار گرفته‌اند.
 
همچنین در این مدت تورم اقلام خوراکی در ترکیه 90 درصد، ایران 81 درصد، آرژانتین 66 درصد و مولداوی 38 درصد بوده است.
 
اتاق بازرگانی تهران وضعیت رشد اقتصادی پنج کشور در فصل دوم سال 2022 را نیز بررسی کرده است. در این مدت، رشد اقتصادی هند، جهشی جدید را تجربه کرده و عربستان سعودی نیز برای دومین فصل متوالی رشد اقتصادی دو رقمی را ثبت کرده است.
 
با وجود تحریم‌های آمریکا، رشد اقتصادی ایران نیز همچنان مثبت باقی مانده از 2.2 درصد در فصل نخست سال جاری میلادی به 3.8 درصد در فصل دوم این سال رسیده است.

لینک کوتاه
کشورها بالاترین تورم مرکز آمار

اخبار مرتبط

نظرات شما