طبق آمار اعلام شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) در پنج ماهه ابتدایی امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، در مجموع تولید انواع خودروها بین 5.7 تا 147.1 درصد رشد یافته؛ در حالی که تولید سواری کمترین میزان رشد را داشته، تولید اتوبوس، مینی‌بوس‌ و ون بیشترین رشد را به خود اختصاص داده است.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، در حالی که آخرین آمار و گزارش ارائه شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت از وضعیت شاخص‌های صنعت، معدن و تجارت متعلق به یکساله 1400 بود، در نهایت وزارت صمت آمار  5 ماهه حوزه صنعت، معدن و تجارت کشور را منتشر کرد. 
 
طبق آمارهای وزارت صمت، در پنج ماهه نخست سال جاری، خودروسازان داخلی 369 هزار و 600 دستگاه خودرو از انواع سواری‌ها تولید کرده‌اند که در مقایسه با 349 هزار و 700 دستگاه تولیدی در پنج ماه ابتدایی سال گذشته، تنها 5.7 درصد افزایش یافته که کمترین میزان افزایش تولید انواع خودروها در این مقایسه آماری است.
 
در مقابل طی مدت مذکور سال جاری بیشترین درصد افزایش تولید متعلق به سنگین‌های مسافربری‌ ( اتوبوس، مینی‌بوس‌ و ون) است که از 763 دستگاه در پنج ماهه 1400 به 1885 دستگاه در مدت مشابه سال جاری رسیده و رشد 147.1 درصدی را ثبت کرده است.
 
تولید وانت‌ها نیز در این مدت به 40 هزار و 324 دستگاه رسیده که نسبت به 27 هزار و 108 دستگاه تولیدی در پنج ماهه سال گذشته، 48.8 درصدی بیشتر است.
 
تعداد تراکتور تولیدی در پنج ماهه امسال با رشد 53.4 درصدی نسبت به آمار تولید آن در مدت مشابه سال گذشته به 12 هزار و 892 دستگاه رسیده است. این در حالیست که در پنج ماهه 1400 قریب به 8406 دستگاه تراکتور به تولید رسیده بود.
 
گفتنی است که بر اساس آمار وزارت صمت، در پنج ماهه امسال 106 هزار و 100 تن لاستیک خودرو در کشور تولید شده که نسبت به 105 هزار و 600 تن تولیدی در پنج ماهه سال گذشته، 0.5 درصد بیشتر است.
 
در حقیقت بررسی نقطه‌ به‌ نقطه آمار تولید و فروش خودروسازان در هر ماه نشان می‌دهد که در حال حاضر خودروسازان در اکثر خودروها بیش از آنکه تولید کنند، می‌فروشند؛ این بدان معناست که خودروسازان بیشتر در مسیر تکمیل ناقص‌های ماه‌ها و سال گذشته خود هستند که ماه‌به ماه هم کمتر می‌شود، اما چون آمار تولید افزایشی نبوده و از تعداد خودروهای کف هم به‌مرور کاسته می‌شود، فاصله قابل توجهی در آمار فروش ایجاد نمی‌شود.

لینک کوتاه
تولید خودروها افزایشی سنگین‌های مسافربری افزایش تولید

اخبار مرتبط

نظرات شما