جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد در یک ماهه نخست امسال، سهم کالاهای استفاده شده در تولید در سبد واردات به لحاظ ارزشی بیش از 84 درصد بوده است.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، بر اساس این آمار در ماه اول امسال، دو میلیون و 252 هزار تن کالای سرمایه‌ای، واسطه‌ای و مصرفی به ارزش دو میلیارد و 824 میلیون دلار به کشور وارد شده است.
 
همچنین آمارها نشان می‌دهد که کالاهای واسطه‌ای به لحاظ ارزشی 69.3 درصد و به لحاظ وزنی 87.5 درصد یعنی بیشترین سهم از کل واردات را به خود اختصاص داده‌اند. به طوری که در این مدت بیش از یک میلیون و 971 هزار تن کالای واسطه‌ای به ارزش یک میلیارد و 957 میلیون دلار به کشور وارد شده که نسبت به فروردین سال 1400 به لحاظ وزنی هشت و به لحاظ ارزشی دو درصد رشد داشته است.
 
سهم کالاهای سرمایه‌ای نیز در این مدت به لحاظ ارزشی و وزنی به ترتیب 15.1 و 1.9 درصد بوده و در یک ماهه امسال 43 هزار تن کالای سرمایه‌ای به ارزش بیش از 425 میلیون دلار وارد شده است. وزن این نوع کالا نسبت به مدت مشابه سال قبل 13 درصد و ارزش آن پنج درصد افزایش یافته است.
 
همچنین در این مدت 238 هزار تن کالای مصرفی به ارزش 438 میلیون دلار به کشور وارد شده، یعنی سهم کالاهای مصرفی از کل واردات به لحاظ وزنی 10.6 و به لحاظ ارزشی 15.5 درصد بوده است. وزن و ارزش کالاهای مصرفی وارد شده نیز نسبت به فروردین سال قبل 28 درصد افزایش و 9 درصد کاهش داشته است.
 
گفتنی است که کالاهای واسطه‌ای مانند چوب در ایجاد دیگر کالاها استفاده می‌شود و بخشی از محصولات دیگر را تشکیل می‌دهند و از کالاهای سرمایه‌ای، مانند ماشین‌آلات، برای تولید دیگر کالاها استفاده می‌شود.

لینک کوتاه
سهم صنعت واردات کالاهای واسطه‌ای

اخبار مرتبط

نظرات شما