مدیرعامل شرکت ملی نفت گفت: سه طرح توسعه میدان چنگوله، احیای چاه های کم بازده و توسعه 12 میدان از میدان های گازی شرکت نفت مناطق مرکزی مجموعا به ارزش 4.4 میلیارددلار در شورای اقتصاد تصویب شد.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از شرکت ملی نفت، محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت با اشاره به اینکه نخستین طرح تصویب شده در جلسه چهارشنبه (هشتم تیرماه) شورای اقتصاد، طرح فاز اول توسعه میدان مشترک چنگوله به ارزش 300 میلیون دلار است، اظهار کرد: قرار است حفاری 6 حلقه چاه توصیفی-تولیدی و 2 حلقه چاه تعمیری-تولیدی در این میدان انجام شود.
 
وی افزود: یک خط لوله 120 کیلومتری تا واحد بهره‌برداری دهلران و همچنین یک خط لوله 30 کیلومتری جهت انتقال گاز این میدان به میدان آذر احداث خواهد خواهد شد. هدف از اجرای طرح توسعه میدان چنگوله رسیدن به سقف تولید 15 هزاربشکه در روز است.
 
معاون وزیر نفت بیان کرد: سرمایه گذاری 500 میلیون دلاری برای احیای چاه‌های کم بازده دومین مصوبه شورای اقتصاد است؛ در این طرح پیش‌بینی شده است که شرکت‌های دانش‌بنیان با پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت قرارداد امضا خواهند کرد.
 
خجسته‌مهر ادامه داد: مهمترین طرحی که در جلسه شورای اقتصاد تصویب شد، طرح توسعه 12 میدان از میدان‌های گازی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران و فاز دوم پالایشگاه فراشبند است که همزمان با توسعه فاز دو میدان آغار و نیز احداث ایستگاه تقویت فشار سرخون و شانول با سرمایه گذاری 3.6 میلیارد دلار اجرا خواهد شد.
 
وی افزود: این 12 میدان روزانه حدود 140 میلیون مترمکعب به تولید گاز و حدود 100 هزار بشکه به تولید میعانات گازی کشور اضافه خواهند کرد.
 
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تاکید کرد: طرح ضربتی میادین گازی نفت مناطق مرکزی ایران از زمان انعقاد قرارداد طی مدت 4 سال اجرا شده و زمان بازپرداخت این طرح نیز 7 ساله خواهد بود.
 
وی در پایان افزود: با توجه به نیاز کشور به تولید گاز و عدم تراز مثبت عرضه و تقاضای گاز این طرح جز طرح‌های راهبردی کشور است که شرکت ملی نفت ایران توانست در شورای اقتصاد به تصویب برساند.

لینک کوتاه
تصویب سه طرح راهبردی شرکت ملی نفت ایران شورای اقتصاد