سخنگوی گمرک گفت: تجارت خارجی غیر نفتی در خرداد ماه با رشد سه درصدی به 8.9 میلیارد دلار رسید و تراز تجاری کشور مثبت 204میلیون دلار را نشان میدهد.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از از گمرک کشور، سید روح اله لطیفی، سخنگوی گمرک با تشریح کارنامه یک ماهه تجارت غیرنفتی کشور در خرداد ماه اظهار داشت: تجارت غیرنفتی کشور در سومین ماه سال با 13 میلیون و 622 هزار تن کالا به هشت میلیارد و 902 میلیون دلار رسید.
 
وی افزود: سهم صادرات از این میزان تجارت خارجی غیر نفتی، 10 میلیون و 650 هزار تن کالا و به ارزش چهار میلیارد و 553 میلیون دلار بود و واردات نیز سهم 2 میلیون و 972 هزار تنی کالا به ارزش چهار میلیارد و 349 میلیون دلار داشته است.
 
سخنگوی گمرک ادامه داد: با تداوم پیشتازی صادرات بر واردات، در خرداد ماه تراز تجاری کشور مثبت 204 میلیون دلار بوده است.
 
لطیفی همچنین درخصوص تغییرات تجارت در ماه گذشته خاطرنشان کرد: صادرات در خرداد امسال نسبت به خرداد سال قبل تغییری در ارزش کالای صادراتی نداشته اما واردات به کشور در این ماه 6.5 درصد افزایش یافته است.
 
وی درخصوص میزان ترانزیت خارجی در خرداد ماه هم گفت: یک میلیون و 114 هزار تن کالای خارجی در این ماه از مسیر کشورمان عبور کرده که نسبت به خرداد سال گذشته 213 هزار تن بیشتر و با رشد 24 درصدی همراه بوده است.

لینک کوتاه
سخنگوی گمرک تراز تجاری دلار

اخبار مرتبط

گوش دلار تیز شد

گوش دلار تیز شد

پس از انتشار سیگنال‌هایی در زمینه از سرگیری تماس‌های برجامی میان طرفین این قرارداد،... 5 تیر 1401

نظرات شما