نرخ تورم در فروردین امسال با کاهش یک درصدی به زیر 40 درصد رسیده و 39.2 درصد ثبت شده است؛ با این حال تورم ماهانه و نقطه‌به‌نقطه افزایشی بوده است.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، مرکز آمار ایران تغییرات شاخص قیمت مصرف کننده در فروردین ماه 1401 را اعلام کرد.
 
بر اساس این گزارش، نرخ تورم سالانه برای خانوارها به 39.2 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، یک درصد کاهش نشان می‌دهد. هم‌چنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب 38.7 درصد و 41.6 درصد اعلام شده که برای خانوارهای شهری یک درصد کاهش و برای خانوارهای روستایی 1.2  درصد کاهش داشته است.
 
افزایش نرخ تورم نقطه‌ به نقطه
 
نرخ تورم نقطه‌به نقطه (تغییر شاخص نسبت به مدت مشابه سال قبل) در فروردین 1401 به عدد 35.6 درصد رسیده که در مقایسه بااسفند سال گذشته،  0.9 درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی­ها و دخانیات» با افزایش 2.7 درصدی به 43.4 درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با کاهش یک درصدی به 31.3 درصد رسیده است.
 
تورم ماهانه هم رشد کرد

 
نرخ تورم ماهانه نیز در فروردین افزایشی بوده و به  3.3 درصد رسیده که در مقایسه با ماه قبل، دو درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب 4.9 درصد و 2.5 درصد بوده است.
 

لینک کوتاه
نرخ تورم به زیر ۴۰ رصد رسید