آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) اعلام کرد تقاضای جهانی برای برق شش درصد در سال 2021 رشد کرد و به 1500 تراوات ساعت رسید که بزرگترین رشد درصدی از زمان احیای اقتصادی از بحران مالی جهانی در سال 2010 و بزرگترین رشد ثبت شده تاکنون بود.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش سالانه خود از بخش برق اعلام کرد نیمی از افزایش تقاضای جهانی برای برق مربوط به چین بود که شاهد رشد 10 درصدی تقاضا برای برق در سال میلادی گذشته بود. با این حال انتظار می رود تقاضای جهانی در چند سال آینده با به اجرا درآمدن تدابیر بهره وری نیرو و کندی روند احیای اقتصادی، آهسته شود.
 
در گزارش آژانس بین المللی انرژی پیش بینی شد تقاضا به طور میانگین 2.7 درصد تا سال 2024 رشد می‌کند با این حال تاثیر پاندمی ویروس کرونا و قیمت‌های بالای انرژی هنوز نامعلوم است.
 
انتظار می‌رود منطقه جنوب شرق آسیا قویترین رشد تقاضا برای برق را داشته باشد که به طور میانگین پنج درصد در فاصله سال 2022 تا 2024 رشد می‌کند و پس از آن منطقه آسیا اقیانوسیه قرار می‌گیرد که شامل چین است و تقاضا برای برق این منطقه حدود چهار درصد در مدت مذکور رشد می‌کند که اندکی پایینتر از سطح پیش از شیوع پاندمی است. تقاضا برای برق در آمریکای شمالی و آمریکای لاتین در فاصله سال 2022 تا 2024 حدود یک درصد رشد می‌کند و مکزیک و کانادا بزرگترین رشد درصدی را خواهند داشت که به سه تا چهار درصد در سال می رسد. تقاضا برای برق در اروپا 1.7 درصد در سال 2022 رشد می کند و سپس در سالهای 2023 و 2024 ثابت می ماند.
 
آلایندگی بخش نیرو
 
انتشار دی اکسید کربن از بخش نیرو پس از دو سال کاهش، هفت درصد در سال 2021 صعود کرد و به رکورد بالایی رسید.
 
طبق گزارش آژانس بین المللی انرژی، اگر چه رشد پایینتر تقاضا برای برق و رشد تولید نیروی کم آلاینده، رشد انتشار آلایندگی را به کمتر از یک درصد در سال در فاصله سال 2022 تا 2024 می‌رساند اما آلایندگیها باید به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا کنند تا اهداف صفر خالص تا سال 2050 محقق شوند. بخش برق برای عمل به نقش خود در کربن زدایی سیستم نیرو باید بهبودهای بزرگی در بهره وری نیرو و تامین نیروی کم کربن صورت دهد.
 
تولید نیرو با استفاده از سوخت فسیلی در سه سال آینده راکد می‌شود در حالی که پیش بینی می‌شود تولید نیروی تجدیدپذیر تا سال 2024، هشت درصد در سال رشد کند و 90 درصد از کل رشد تقاضا در مدت مذکور را تشکیل دهد.
 
در بخش عرضه برق، عمده رشد عرضه تا سال 2024 در چین خواهد بود که نیمی از کل افزایش عرضه جهانی را به خود اختصاص می دهد و پس از آن هند با 12 درصد، اروپا با هفت درصد و آمریکا با چهار درصد قرار می گیرند.
 
افزایش مصرف در سال میلادی گذشته با کاهش عرضه گاز طبیعی و زغال سنگ همراه شد و به نوسان شدید قیمتهای نیرو منجر شد که اثرات منفی روی تولید نیرو، خرده فروشی برق و کاربران نهایی در چین، اروپا و هند داشت.
 
شاخص قیمت برق آژانس بین المللی انرژی برای بازارهای برق عمده فروشی بزرگ در سال 2021 در مقایسه با سال 2020 تقریبا دو برابر شد و 64 درصد افزایش از میانگین دوره 2016 تا 2020 نشان داد. در اروپا قیمت‌ها در سه ماهه چهارم سال 2021 در مقایسه با میانگین دوره 2015 تا 2020 بیش از چهار برابر شدند.
 
بر اساس گزارش رویترز، فاتح بیرول، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اظهار کرد: افزایش چشمگیر قیمت برق در دوره اخیر مشکلاتی برای بسیاری از مصرف کنندگان عادی و تجاری در جهان تحمیل کرد و ممکن است به پیشران تنشهای اجتماعی و سیاسی تبدیل شود.