منابع خبری هندی اعلام کردند که صادرات چای هند به ایران به دلیل مشکلات پرداخت در مقایسه با سطح پیش از شیوع پاندمی در سال 2019 نصف شده و امسال که سریلانکا با ایران برای پرداخت بدهی نفتی معوقه خود توافق تهاتری کرده است، افت بیشتری پیدا خواهد کرد.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، پایگاه خبری اکونومیک تایمز هند در گزارشی نوشت: سریلانکا برای پرداخت بدهی نفتی معوقه خود، چای ارتدکس یا برگ چای به ایران خواهد فرستاد. ایران چای ارتدکس را برای مصرف داخلی خریداری می کند و هند یکی از بزرگترین صادرکنندگان این نوع چای به ایران بوده است.
 
در سال 2019 هند حدود 53 میلیون کیلوگرم چای به ایران صادر کرد اما صادرات چای در سال 2020 به 29 میلیون کیلوگرم و در سال 2021 به 21 میلیون کیلوگرم کاهش پیدا کرد که ناشی از مشکلات پرداخت بود.
 
موهیت اگروال، مدیر شرکت "صادرات آسیایی و چای" که به ایران صادرات دارد، گفت: توافق تجارت تهاتری میان ایران و سریلانکا، هند را در موقعیت زیان آوری قرار می دهد. صادرات به ایران ممکن است در سال 2022 به میزان 15 درصد کاهش پیدا کند.
 
یک مقام صنعتی بلندپایه که مایل نبود نامش فاش شود، گفت: هند پیش از تحریمهای آمریکا بزرگترین صادرکننده چای به ایران بود اما پس از تحریمها تجارت ریال-روپیه با ایران متوقف شد.
 
سازمان ملل متحد چند سال پیش ایران را هدف تحریمهایی قرار داده بود اما ایران همچنان اجازه داشت مواد غذایی مانند چای وارد کند و هند هم محصولات نفتی وارد می کرد. پس از آن ایران و هند درباره سیستم پرداخت وسترو به توافق رسیدند که تحت آن درآمد حاصل از فروش نفت ایران به ریال و سپس به روپیه تبدیل می شد. هند به تدریج به بزرگترین صادرکننده چای به ایران تبدیل شد و جای سریلانکا را که هیچ مکانیزم پرداخت ویژه ای با ایران نداشت، گرفت. اما مکانیزم ایران و هند در پی وضع مجدد تحریمهای آمریکا پس از ماه مه سال 2019 به شدت متاثر شد و حساب وسترو خالی شد و پرداختها از اواخر سال 2019 دچار مشکل شد. بانک مرکزی ایران تخصیص روپیه را محدود کرد و همه پرداختها برای مدت طولانی به تاخیر افتاد.
 
اگروال گفت: این وضعیت بعید است بهبود پیدا کند مگر این که هند واردات نفت ایران را آغاز کند و در حال حاضر شفافیتی در این باره وجود ندارد.
 
بر اساس گزارش اکونومیک تایمز، مدیران صنعتی اظهار کرده اند صادرات چای هند در 10 ماه نخست سال 2021 به میزان 8.7 درصد بر مبنای سالانه کاهش یافت و به 157.20 میلیون کیلوگرم رسید و این آمار بعید است در کل سال 2021 از 180 میلیون کیلوگرم فراتر رفته باشد.

اخبار مرتبط

نظرات شما