معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: از هم اکنون برنامه‌ریزی برای پیک سال آینده آغاز شده است و تمام تلاش وزارت نیرو این است که تابستان بدون مشکل سپری شود.

به گزارش نسیم اقتصاد، همایون حائری در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای پیک سال آینده، اظهار کرد: وزارت نیرو برنامه منسجمی را برای پیک سال آینده تدوین کرده که بر اساس آن تا زمان پیک حدود 6000 مگاوات به ظرفیت تولید کشور اضافه خواهد شد و این رقم قابل توجهی است.
 
وی با اشاره به جزئیات اجرای این طرح، گفت: بخشی از این برنامه برعهده نیروگاه‌های حرارتی، بخشی برعهده صنایع و بخشی دیگر توسط تجدیدپذیرها خواهد بود و از  اکنون برنامه‌های آن نیز تنظیم شده و در دست اجرا قرار گرفته است.
 
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی درباره احتمال وقوع خاموشی‌ها در تابستان، اظهار کرد: تمام تلاش وزارت نیرو این است که تابستان بدون خاموشی و مشکل سپری شود.
 
بر این اساس، در حال ظرفیت منصوبه مجموع نیروگاه‌های ایران به 86 هزار و 215 مگاوات رسیده که از این میزان 69 هزار و 622 مگاوات آن سهم نیروگاه‌های حرارتی بوده و از ابتدای سال تا نیمه آذرماه 95 درصد برق کشور توسط نیروگاه‌های حرارتی تولید شد؛ در این بازه زمانی سهم این واحدها در تامین برق مورد نیاز مشترکان 257 میلیارد کیلووات ساعت بوده است.
 
براساس برآوردهای صورت گرفته تا پیک سال آینده در 286 واحد نیروگاهی کشور طرح‌های ارتقای توان تولید به ظرفیت 1113 مگاوات اجرایی می‌شود، علی اکبر محرابیان - وزیر نیرو نیز چندی پیش از افزایش ظرفیت تولید برق کشور به 6000 مگاوات خبر داد و گفت: از این میزان 4500 مگاوات از طریق نیروگاه‌های حرارتی، گازی و بخار تامین شود. برای تولید برق در کشور برنامه چهارساله‌ای پیش بینی شده است. براساس این برنامه کسری موجود در تولید برق کشور جبران خواهد شد. متاسفانه در تابستان گذشته شرایط سختی را پشت سر گذاشته و در قطعی برق مصارف خانگی و صنعتی با مشکلاتی مواجه شدیم.
 
در این میان برای توسعه تجدیدپذیرها نیز برنامه ریزی شده است؛ درحال حاضر ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر احداث شده در کشور یک درصد ظرفیت برق بوده و این درحالی است که براساس قانون برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران، باید به سهم پنج درصد از سبد انرژی الکتریکی کشور ارتقاء می یافت. برنامه‌های دولت سیزدهم در توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر برای احداث 500 مگاوات تا پیک تابستان 1401 و احداث 10000 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر تا سال 1404 تدوین شده است.

لینک کوتاه
تابستان خاموش

اخبار مرتبط

نظرات شما