نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس هدف‌گذاری دولت در بودجه 1401 را مطلوب خواند و گفت که بودجه سال آینده تورم‌زا بسته نشده و کسری تراز بهبود پیدا کرده است.

به گزارش نسیم اقتصاد، حجت الاسلام سید محمدرضا میرتاج الدینی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به جزئیات لایحه بودجه 1401 گفت: با توجه به اینکه این بودجه، اولین بودجه دولت سیزدهم است می‌توان آن را دارای استحکام خوب با هدف‌گذاری مطلوب توصیف کرد از جمله آن رشد 8 درصدی که 4.5 درصد برای سرمایه‌گذاری و 3.5 درصد برای ارتقای بهره‌وری در نظر گرفته شده است.

 
وی افزود: همچنین در بودجه سهم استان‌ها در رشد اقتصادی و نیز سهم بخش‌های مختلف اقتصاد، ساختمان، کشاورزی و خدمات تعیین شده است.
 
نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به کسری تراز گفت: در بودجه 1401 نسبت به بودجه 1400  کسری تراز بهبود پیدا کرده است. امسال کسری تراز 460 همت بود که در بودجه سال آینده حدود 300 همت شده یعنی نزدیک به یک سوم یا 30 تا 35 درصد بهبود پیدا کرده است. از جهت کنترل تورم هم چون تکیه بودجه بر خلق پول و اوراق مشارکت کم شده می توان گفت که تورم در سال آینده مسیر نزولی خواهد داشت البته اگر مسائل دیگری در اقتصاد پیش نیاید.
 
نماینده مردم تبریز در مجلس با بیان اینکه بودجه تورم‌زا بسته نشده است،‌ گفت: در مورد اینکه چقدر رشد 8 درصدی قابل تحقق است باید این موضوع بررسی شود.
 
میرتاج الدینی درباره میزان افزایش حقوق کارکنان گفت: افزایش حقوق کارکنان 10 درصد نیست بلکه پلکانی تا 29 درصد است یعنی کسانی که حقوق بالایی دریافت می‌کنند افزایش حقوق 10 تا 17 درصد خواهند داشت بنابراین درست نیست که گفته می شود حقوق‌ها برای سال آینده 10 درصد افزایش دارد.
 
وی درباره حذف ارز 4200 تومانی هم گفت: دولت ارز 4200 تومانی را به جز گندم و دارو حذف کرده  و راهکارهایی برای جبران قدرت خرید مردم در نظر گرفته است یعنی آن مقدار که ارز ترجیحی برداشته می‌شود متناسب با آن یارانه به جامعه هدف داده شده و یارانه نقدی افزایش پیدا می‌کند. این موضوع هم تورم‌زا نیست لذا می‌توان گفت که با حذف ارز ترجیحی و کنترل های مناسب دولت تورم به وجود نمی‌آید.
 
روز یکشنبه 21 آذر لایحه بودجه سال 1401 از سوی رئیس جمهور تقدیم مجلس شد و کار بررسی لایحه طبق گفته سخنگوی هیات رییسه مجلس از روز 24 آذر مجلس شروع می شود.

لینک کوتاه
یارانه نقدی افزایش تورم

اخبار مرتبط

نظرات شما