دکتر سید عباس حسینی، مدیرعامل بانک مسکن گفت: بانک مسکن از محل تبصره 18 قوانین بودجه سنواتی کشور، مبلغ 78 هزار و 780 میلیارد ریال تسهیلات در بخش بافت فرسوده در بازآفرینی شهری به متقاضیان تا پایان سال 1402 پرداخت کرده است که از این میزان، مبلغ 45 هزار و 920 میلیارد ریال از محل منابع داخلی بانک مسکن تأمین شده است.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، دکتر سید عباس حسینی، مدیرعامل بانک مسکن گفت: از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون، مجموعاً تعداد 20 هزار فقره تسهیلات بهسازی و نوسازی بافت فرسوده و ناکارآمد شهری به میزان 56 هزار و 735 میلیون ریال به متقاضیان پرداخت شده است که بخشی از این تسهیلات اعطایی مربوط به سال 1402 است؛ به طوری که در سال گذشته تعداد 1579 متقاضی، تسهیلاتی بالغ بر 5752 میلیارد ریال برای تکمیل و یا احداث واحد مسکونی خود در بافت فرسوده و یا ناکارآمد شهری از بانک مسکن دریافت کرده اند.
دکتر حسینی، هدف از پرداخت این تسهیلات را کمک به تولید مسکن و افزایش عرضه، حفظ ویژگی های مثبت و خاطره انگیز بافت‌های فرسوده و همچنین خلق فضاهای جدید متناسب با نیاز روز محلات قدیمی عنوان کرد.
مدیرعامل بانک مسکن از افزایش سقف این تسهیلات در سال گذشته خبر داد و گفت: این تسهیلات در محدوده‌ها و محلات مشمول طرح و برنامه‌های بازآفرینی شهری به اشخاص حقیقی و حقوقی برای احداث واحدهای مسکونی با در نظرداشتن هزینه باقیمانده پروژه به ازای ساخت هر واحد 550 میلیون تومان پرداخت شده است.
تسهیلات بافت فرسوده از محل تلفیق منابع تودیعی دولت به همراه منابع داخلی بانک مسکن با معرفی نامه های ارسالی از سوی نهاد متولی قابل پرداخت به متقاضیان واجد شرایط است.
این تسهیلات از محل منابع تودیعی دولت 185 میلیون تومان و با نرخ سود صفر درصد، منابع داخلی بدون سپرده بانک 365 میلیون تومان و با نرخ سود 23 درصد اعطا می‌شود که در مجموع، سقف تسهیلات اعطایی برای ساخت یک واحد مسکونی در مناطق بافت فرسوده و ناکارآمد شهری 550 میلیون تومان تعیین می‌شود.
اعطای تسهیلات متناسب با پیشرفت پروژه و حداکثر در 4 مرحله صورت می پذیرد و ملاک تعیین میزان پیشرفت فیزیکی پروژه، صرفاً گزارش ارزیابی توسط بانک و بر اساس ضوابط و مقررات جاری است.

 

لینک کوتاه
تسهیلات بانک مسکن تولید مسکن

اخبار مرتبط

نظرات شما