مدیرعامل شبکه پیشگیری از بیماریهای غیرواگیر کشور، بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان، بیماری‌های مزمن تنفسی، مصرف دخانیات، الکل، دیابت و اختلالات اعصاب و روان را از مهمترین عوامل مرگ و میر در کشور برشمرد و گفت: بیماریهای قلبی و عروقی شامل سکته قلبی، مغزی و فشارخون بالا 55 درصد این مرگ و میرها را تشکیل می‌دهد.

به گزارش نسیم اقتصاد، محمدرضا مسجدی روز سه شنبه در حاشیه افتتاح کلینیک شفای انجمن حمایت از بیماران کلیوی در سخنانی افزود: توجه به اهمیت پیشگیری در بروز بیماریهای غیرواگیر مهم است و هر قدر امکانات درمانی را در کشور فراهم کنیم، تاثیر چندانی در کاهش میزان مبتلایان و مرگ و میر ندارد، اقدامات پیشگیرانه ارزان و کم هزینه است که می تواند با آموزش و اطلاع رسانی وسیع مردم را نسبت به عواقب مصرف مواد دخانی، الکل و رژیم غذایی نامناسب آگاه کند.
 
وی اظهار داشت: ضروریست در هر سفره ایرانی مصرف شکر و نمک به حداقل برسد و روغن سالم استفاده شود، فعالیت بدنی مناسب که بهترین آن پیاده روی 45 دقیقه ای سه مرتبه در هفته است، کمک زیادی در پیشگیری از بروز بیماریهای غیرواگیر می کند.
 
مسجدی تصریح کرد: نتایج مطالعات کشوری (1396 تا 1400) نشان می دهد مصرف قلیان در دختران 13 تا 15 سال کشور، 133 درصد افزایش یافته و این موضوع یک بحران بوده که زمینه ابتلا به بیماریهای غیرواگیر را فراهم می کند. بر اساس مطالعات انجام شده، کمتر از چهار درصد زنان کشور سیگار مصرف می کنند و مواد دخانی زمینه ورود به سمت اعتیاد به مخدر را فراهم می کند.
 
وی با اظهار تاسف از استعمال قلیان در جوانان و خانواده ها بصورت جمعی، اظهار داشت: ایران بالاترین میزان جوانان معتاد در منطقه را دارد و افزایش مصرف مواد دخانی یک بحران بوده که با این اوضاع به اهمیت اجرای قانون جامع کنترل دخانیات توجهی نمی شود.
 
بیماریهای غیرواگیر بیشترین علت مرگ و میر در کشور
 
 
وی با بیان اینکه آلودگی هوا نیز در مرگ و میرها بسیار موثر است، تصریح کرد: 212 کارخانه در کشور موتورسیکلت غیراستاندارد تولید می کنند و 92 درصد آنها در تهران غیراستاندارد است که در ایجاد هوای آلوده و بروز بیماریها و مرگ و میر بی تاثیر نیست.
 
مسجدی در ادامه به اهمیت فعالیت انجمن حمایت از بیماران کلیوی اشاره کرد و گفت: این انجمن خدمات درمانی مناسب به بیماران دیالیزی و نیاز به پیوندکلیه ارایه می دهد و لازم است در کنار آن به بحث پیشگیری از ابتلا به بیماریهای کلیوی بیشتر بپردازد.
 
به گزارش ایرنا، آمارهای رسمی وزارت صمت نشان می‌دهد در سال 1396 ایرانی‌ها 55 میلیارد نخ سیگار مصرف می‌کردند که این تعداد تا سال 1401 به 73 میلیارد نخ رسیده است. برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد در ایران 9 میلیون نفر سیگاری هستند.
 
همچنین آمارهای وزارت صمت از میزان مصرف سیگار در کشور نشان می‌دهد تعداد سالانه مصرف داخل در سال 1396 حدود 55 میلیارد نخ بوده که این تعداد تا سال 1399 به 65 میلیارد نخ و در سال 1400 به 73 میلیارد نخ رسیده و طبق آمارهای وزارت صمت، در سال 1400 مجموع تولید سیگار کشورمان 62 میلیارد و 475 میلیون نخ بوده و حدود 11 میلیارد نخ از نیاز کشور نیز از طریق قاچاق تهیه شده و واردات رسمی سیگار صفر بوده است.

لینک کوتاه
بیماریهای غیرواگیر مرگ و میر کشور

اخبار مرتبط

نظرات شما