قیمت نفت در معاملات روز جمعه تحت تاثیر تقاضای قوی برای سوخت در تعطیلات چین، افزایش یافت و به سوی رشد هفتگی حدود دو درصدی، گام برمی دارد.

به گزارش نسیم اقتصاد، بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در نوامبر که روز جمعه منقضی می شود، با پنج سنت افزایش، به 95 دلار و 43 سنت در هر بشکه رسید.
 
بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در دسامبر، با 13 سنت افزایش، به 93 دلار و 23 سنت در هر بشکه رسید.
 
بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز با 16 سنت افزایش، به 91 دلار و 87 سنت در هر بشکه رسید.
 
هر دو شاخص در معاملات روز گذشته که معامله گران به سودگیری از افزایش قیمت ها پرداخته بودند، حدود یک درصد کاهش داشتند.
 
بهبود داده های اقتصادکلان در چین که بزرگترین واردکننده نفت در جهان است به همراه تقاضای قوی برای سوخت در این کشور که تعطیلات یک هفته ای «هفته طلایی» را از روز جمعه آغاز کرد، از قیمت ها پشتیبانی کرده است.
 
تحلیلگران گروه بانکی ANZ در یادداشتی نوشتند: افزایش سفرهای بین المللی در طول تعطیلات «هفته طلایی»، تقاضای چین برای نفت را تقویت کرده است.
 
انتظار می رود سفرهای داخلی هم  تقاضا برای سوخت را افزایش دهند. داده های اپلیکیشن پرواز «یومی تریپ» نشان داده که میانگین پروازهای روزانه رزرو شده، یک پنجم بالاتر از «هفته طلایی» در سال 2019 پیش از شیوع کرونا بوده است.
 
در این بین، جدیدترین آمار منتشره نشان داد که اقتصاد آمریکا روند رشد قوی را در سه ماهه دوم سال میلادی جاری، حفظ کرده و به نظر می رسد فعالیت اقتصادی در این سه ماهه، سرعت پیدا کرده که نشان داده قوی ماندن تقاضا برای سوخت است.
 
محدود ماندن عرضه نفت در آمریکا، از قیمت ها حمایت بیشتری کرده است. سطح ذخایر نفت کاشینک اوکلاهاما که هاب تحویل معاملات وست تگزاس اینترمدیت است، به پایینترین حد خود از ژوئیه سال 2022 نزول کرده است.
 
معامله گران منتظر دیدار هفته آینده تولیدکنندگان اوپک پلاس و تصمیم عربستان سعودی درباره ادامه کاهش عرضه اضافی پس از رشد حدود 30 درصدی قیمت ها در سه ماهه سوم سال میلادی جاری هستند.
 
نشست کمیته وزیران اوپک پلاس برای چهارم اکتبر برنامه ریزی شده است.
 
بر اساس گزارش رویترز، تحلیلگران بانک ملی استرالیا در یادداشتی نوشتند: نشست هفته آینده اوپک، آپدیت مهمی برای بازار خواهد بود، زیرا احتمال کاهش عرضه داوطلبانه از سوی آرامکو، افزایش پیدا کرده است.

لینک کوتاه
نفت دلار بازار جهانی

اخبار مرتبط

نفت برود به سلامت!

نفت برود به سلامت!

سوق یافتن اقتصاد ایران به سمت درآمدهای پایدار مثل مالیات، وابستگی کشور به درآمدهای... 15 آذر 1402

دلار 31 هزار تومان شد

دلار 31 هزار تومان شد

مشاهدات اعداد و ارقام بودجه سال آینده نشان می‌دهد که نرخ دلار تسعیر 31 هزار تومان تعیین... 1 آذر 1402

نظرات شما