سازمان برنامه و بودجه کشور با اعلام اینکه تا کنون 71 درصد از مطالبات گندمکاران به ارزش 110٫7 هزار میلیارد تومان تسویه شده است، اعلام کرد: با تدابیر اتخاذ شده منابع لازم با روش‌های غیر تورمی در حال تأمین است و حداکثر تا پایان مهرماه باقیمانده طلب کشاورزان عزیز پرداخت خواهد شد.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایرنا، سازمان برنامه و بودجه کشور امروز (چهارشنبه) در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: با توجه به گزارش‌های پخش شده اخیر در رسانه ملی پیرامون وضعیت تسویه بدهی دولت به گندمکاران به آگاهی عموم مردم به خصوص کشاورزان عزیز و زحمت کش می‌رساند؛
 
منابع پیش‌بینی شده در قانون بودجه 1402 کل کشور برای خرید تضمینی گندم بالغ بر 104٫5 هزار میلیارد تومان برای خرید 9 میلیون تن گندم با نرخ مصوب 11 هزار و 500 تومان برای کیلوگرم بود و مقرر شده بود 1500 تومان به صورت غیر نقدی با توزیع نهاده با نرخ ترجیحی به رقم فوق افزوده شود.
 
پس از تصویب قانون بودجه در مجلس شورای اسلامی، دولت برای تشویق بیش از پیش کشاورزان تصمیم گرفت 2 هزار تومان به عنوان جایزه تحویل به رقم نقدی قبلی بیفزاید و علاوه بر آن یارانه نهاده 1500 تومانی نیز به نقدی تغییر یافت و دریافتی کشاورزان عزیز به ازای هر کیلوگرم گندم جمعاً به 15 هزار تومان رسید.
 
در اجرا با وضعیت مناسب‌تر اقلیمی و اهتمام گندمکاران، تولید گندم با رشد چشمگیری مواجه شد و خرید تضمینی با رشد 44 درصد به 10٫34 میلیون تن رسید. برآیند این تغییرات، منابع موردنیاز را تا 155 هزار میلیارد تومان افزایش داد؛ بنابراین منابع پیش‌بینی شده در قانون بودجه تکافوی تأمین منابع مزبور را نمی‌کرد و با کسری حدود 50 هزار میلیارد تومان مواجه شد که تأمین منابع جدید را ضروری ساخت.
 
لازم به ذکر است که اکنون 71 درصد از طلب گندمکاران به ارزش 110٫7 هزار میلیارد تومان تسویه شده است و دولت ضمن تقدیم لایحه اصلاح بودجه 1402 در اوایل مردادماه اقدامات خود را برای جبران کسری پرداخت تعهدات کشاورزان با تمام روش‌های ممکن آغاز کرد.
 
ضمن عرض پوزش از عموم کشاورزان زحمت‌کش که با حرکت جهادی گام مهمی در خودکفایی در محصول اساسی گندم و امنیت غذایی کشور برداشتند، اعلام می‌شود که با تدابیر اتخاذ شده منابع لازم با روش‌های غیر تورمی در حال تأمین است و حداکثر تا پایان مهرماه باقیمانده طلب کشاورزان عزیز پرداخت خواهد شد.

لینک کوتاه
مطالبات گندمکاران پول خرید گندم

اخبار مرتبط