در حالی پیک تابستان را پشت سر گذاشتیم که تابستان امسال نه تنها خاموشی نداشتیم بلکه تامین سوخت نیروگاه‌ها نیز با مشکل مواجه نشد و صنعت گاز 93 درصد سوخت نیروگاه‌ها را تامین کرد.

به گزارش نسیم اقتصاد، بررسی ها نشان می‌دهد روند گازرسانی به نیروگاه‌ها نسبت به سال 1401 صعودی بوده به‌طوری که میانگین گاز تحویلی به نیروگاه‌ها پارسال (از ابتدای تابستان تا پایان مردادماه) 274 میلیون مترمکعب در روز بود که این مقدار امسال و در همین بازه زمانی، به روزانه 306 میلیون مترمکعب رسیده و نشانه افزایش 12 درصدی این شاخص است.

 
بیشترین حجم گازرسانی به نیروگاه‌ها در تابستان پارسال مربوط به اول مردادماه و حدود 302 میلیون مترمکعب بود که امسال و در روز 20 تیرماه با 318 میلیون مترمکعب گازرسانی به نیروگاه‌ها، رکوردی تازه در این بخش ثبت شد.
 
بر اساس گزارش وضعیت آماری صنعت برق کشور، از ابتدای سال جاری در 6 ماهه اول سال جاری تا تاریخ 10 شهریورماه نیروگاه‌های کشور 2 میلیارد و 354 میلیون لیتر سوخت مایع شامل گازوئیل و نفت کوره مصرف کرده‌اند.
 
طبق این آمار در مدت مشابه سال گذشته یعنی ابتدای سال 1400 تا 10 شهریور همان سال میزان مصرف سوخت مایع واحدهای نیروگاهی معادل 5 میلیارد و 800 میلیون متر مکعب به ثبت رسیده است.
 
کنار هم قرار دادن این دو آمار به معنای کاهش 60 درصدی مصرف سوخت مایع توسط واحدهای نیروگاهی کشور در 6 ماهه ابتدای سال 1402 نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.
 
تحویل گاز بیشتر به نیروگاه‌ها، سبب کاهش مصرف سوخت مایع و فرآورده‌های نفتی می‌شود که خود می‌تواند هم در بحث مسائل محیط زیستی و هم بحث صرفه‌جویی ارزی بسیار حائز اهمیت باشد.
 
 گازرسانی به نیروگاه‌ها دارای دو مزیت است؛ در مرحله نخست، این مهم، حداکثر حجم ذخیره‌سازی فرآورده و تأمین کامل خوراک نیروگاه‌ها با گاز طبیعی را به همراه داشته و در مرحله دوم، افزایش بازده نیروگاه‌ها و به تبع آن، کاهش آلاینده‌های محیط زیستی را به ارمغان می‌آورد.
 
 بنا بر اعلام مسوولان، افزایش تحویل یک میلیارد و 720 میلیون مترمکعبی گاز به نیروگاه‌ها و جایگزینی آن با مصرف فرآورده‌های نفتی، افزون بر صرفه‌جویی ارزی بیش از 1.5 میلیارد دلاری، کمک شایانی نیز به ناوگان حمل‌ونقل و پخش فرآورده‌های نفتی برای تأمین حداکثری سوخت سفرهای تابستانی کرده است

لینک کوتاه
گاز برق صرفه‌جویی ارزی

اخبار مرتبط

نظرات شما