بخش نفت در بهار سال 1402 در مقایسه با مدت مشابه سال 1401، افزایش 368 درصدی داشته و بیش از 24 درصد از رشد تولید ناخالص داخلی در بهار امسال مربوط به افزایش تولید و صادرات نفت بوده است.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از وزارت نفت، جمهوری اسلامی ایران در ماه‌های اخیر همواره اعلام کرده که تولید و صادرات نفت خود را با وجود ادامه تحریم‌های آمریکا افزایش داده است. نگاهی به گزارش‌های ماهانه سازمان کشورهای تولیدکننده نفت (اوپک) نیز این موضوع را تایید می‌کند. اوپک در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد که ایران توانسته رتبه سوم تولید نفت را بین اعضای این سازمان به خود اختصاص دهد.
 
این در حالی است که تولید نفت کشور در دولت‌های پیشین به‌دلیل تحریم‌ها کاهش یافت و ایران به رتبه پنجم اوپک رسید.
 
اکنون اما آن‌گونه که «جواد اوجی» وزیر نفت اعلام کرده است،، ایران نه‌تنها دیگر کاهش تکلیفی تولید نفت و میعانات گازی ندارد، بلکه به هر نقطه از جهان که بخواهد نفت خود را صادر می‌کند.
 
به گفته وی، تولید نفت از روزانه حدود 2.3 میلیون بشکه در ابتدای دولت سیزدهم به 3.3 میلیون بشکه در روز رسیده که نشان‌دهنده افزایشی 43 درصدی در این زمینه است.
 
افزایش تولید و صادرات نفت ایران بر شاخص‌های اقتصادی کشور نیز تاثیر مثبت داشته تا آنجا که بر اساس آمارهای بانک مرکزی، رشد اقتصادی کشور در بهار امسال با احتساب نفت 6.2 درصد و بدون نفت 5.2 درصد بوده است. به این معنی که حضور نفت در این شاخص اقتصادی تاثیر مثبتی داشته است. مقایسه ارقام امسال با رشد اقتصادی سه ماهه نخست سال 1401 نشان از افزایش بیش از سه برابری رشد اقتصادی کشور دارد.
 
اگرچه همه گروه‌ها در بهار امسال رشد اقتصادی مثبت را به خود اختصاص داده‌اند، اما نفت در این زمینه نیز رتبه نخست را داشته است.
 
رشد اقتصادی نفت در بهار امسال 16.4 درصد بوده که در مقایسه با بهار سال 1401 بیش از 368 درصد افزایش نشان می‌دهد. رشد این بخش در بهار پارسال 3.5 درصد اعلام شده بود.
 
بخش خدمات، صنایع و کشاورزی نیز به‌ترتیب در بهار سال 1402 رشدی 6.2 درصدی، 3.7 درصدی و 2.2 درصدی داشته‌اند.
 
سهم گروه‌های نفت، خدمات، صنعت و کشاورزی از رشد 6.2 درصدی محقق‌شده در سه ماهه نخست سال 1402 به‌ترتیب معادل 1.5، 3.6، 0.8 و 0.2 واحد درصد بوده است.
 
نکته مهم آن است که با توجه به این اعداد، 24 درصد از رشد تولید ناخالص داخلی کشور در بهار امسال از محل افزایش تولید و صادرات نفت محقق شده است. همچنین در حالی رشد اقتصادی بدون احتساب نفت در بهار امسال در مقایسه با این رقم در بهار پارسال 205 درصد افزایش نشان می‌دهد که آمارها حکایت از افزایش 226 درصدی رشد اقتصادی با احتساب نفت در بهار امسال در مقایسه با سال 1401 دارد. این موضوع نیز بر تاثیر مثبت نفت بر افزایش تولید ناخالص داخلی تاکید می‌کند.

لینک کوتاه
افزایش تولید صادرات نفت رشد اقتصادی ایران

اخبار مرتبط

نظرات شما