کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه وضعیت کنونی بورس با سال 1399 متفاوت است، گفت: اقدامات دولت سیزدهم باعث ایجاد ثبات نسبی و توسعه بازار سهام در دو سال گذشته شده است؛ همچنین هیجانات سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه را کاهش داد و مدیریت کرد.

به گزارش نسیم اقتصاد، «سید فرهنگ حسینی» امروز «شنبه» در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به وضعیت این روزهای معاملات بورس اشاره کرد و افزود: تجربه سال 1399 برای فعالان و تازه واردها به بازار سرمایه بد و بسیار پرهزینه بود.

وی اظهار داشت: از زمان اوج بازار تا کنون قیمت دلار بیش از 2 برابر شده و همچنین شاهد تورم 40 تا 50 درصدی سالانه بودیم، اما بیش از 30 ماه طول کشید تا بازار به سطح اوج قبلی خود برسد.

حسینی با بیان اینکه این موضوع نشان از آن دارد که شاخص بورس در مرداد 1399 سازگار با واقعیت‌های اقتصادی نبود، اعلام کرد: اکنون متوسط نسبت قیمت به سود شرکت‌ها که نسبتی مناسب برای تشخیص ارزانی و گرانی قیمت سهام شرکت‌ها و کلیت بازار در نظر گرفته می‌شود، بین 5 تا 10 است؛ در حالی که این میزان در مرداد 1399 به 30 تا 40 رسیده بود و این امر نشان می‌دهد بازار آن زمان 4 تا 6 برابر گران‌تر از وضعیت عادی خود بوده است.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، امروز نیز نسبت قیمت به سود بازار در محدوده عدد هشت است، این موضوع نشان دهنده آن است که بازار وضعیت مشابه سال 1399 ندارد.

وی معتقد است، به دلیل تجارب سال‌های قبل و نیز تجربه مردم، انتظار نمی‌رود که طی سال‌های پیش‌رو بازاری مشابه سال 1399 را تجربه کنیم.

عملکرد دولت سیزدهم در حوزه بازار سهام

حسینی به عملکرد دولت در بازار سهام اشاره کرد و افزود: این موضوع از زوایای مختلفی قابل بررسی است، دولت سیزدهم برنامه تامین مالی از طریق فروش سهام یا اوراق با درآمد ثابت را از اولویت‌های خود خارج کرده که این امر باعث ایجاد ثبات نسبی در بازار شده است.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: از سوی دیگر، دولت سیزدهم برخلاف دولت قبل که مردم را دعوت به سرمایه‌گذاری در بورس کرده بود، هیجانات سرمایه‌گذاران برای حضور در بازار سرمایه را مدیریت و کنترل کرد که این موضوع در کنترل و کاهش رفتار هیجانی سرمایه‌گذاران برای ورود به بورس و سرمایه‌گذاری در این بازار تاثیرگذار بود.

وی به اقدامات انجام شده از دولت سیزدهم از زمان آغاز به کار خود اشاره کرد و گفت: دولت در 2 سال گذشته اقداماتی را در راستای بهبود حقوق سهامداران از جمله فرایند افزایش سرمایه الکترونیکی، پرداخت سود نقدی و معوقات سود نقدی از طریق سامانه سجام، متنوع‌سازی صندوق‌ها از جمله صندوق تضمین اصل سرمایه و املاک و مستغلات و تضمین سود سهامداران خرد و در ریز ساختارهای بازار، افزایش دامنه نوسان و نمایش تمام مظنه‌ها به همه فعالان در دستور کار قرار داد که اجرای چنین تصمیماتی را می‌توان به عنوان اقدامات انجام شده از سوی دولت در 2 سال گذشته معرفی کرد.

به گفته حسینی، بازار در این مدت تحت تاثیر اقدامات و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته از سوی مسوولان شاهد ورود شرکت‌های دانش بنیان بوده است.

بازدهی 100 درصدی شاخص بورس پس در 6 ماه

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه بازار سهام در بهار امسال روزهای پرنوسانی را پشت سر گذاشت، افزود: شاخص بورس در ابتدای بهار سقف تاریخی معاملات بازار در سال 1399 را شکست، بازار تا اوسط اردیبهشت روند صعودی داشت.

وی ادامه داد: شاخص بورس پس از کسب بازدهی حدود 100 درصدی از آبان 1401 تا اردیبهشت 1402 قادر به کسب بازدهی متناسب و حتی بیشتر از رشد دلار بود، اما پس از آن شاخص بورس در نیمه دوم بهار وارد مدار اصلاحی شد و در یک روند فرسایشی 15 درصد از ارزش خود را از دست داد.

افسار تورم کشیده شد

حسینی عملکرد بازار بورس را تابعی از چشم‌انداز سودآوری شرکت‌ها دانست و گفت: اکنون در بازار ارز شاهد ثبات نسبی در قیمت‌ها هستیم و افسار تورم کشیده شد. همچنین در بازارهای بین‌الملل قیمت جهانی کالاهای تولیدی و صادراتی شرکت‌های بورسی از جمله محصولات فلزی، معدنی و پترو پالایشی با وضعیت ضعیفی همراه هستند و در ماه‌های پیش‌رو چشم‌انداز چندان روشنی برای بهبود بازارهای جهانی وجود ندارد؛ بنابراین براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته آینده بورس تحت‌تاثیر عوامل داخلی و خارجی ضعیف به نظر می‌رسد.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: از سوی دیگر، افزایش قیمت نهاده‌های تولید سبب کاهش حاشیه سود و سودآوری شرکت‌های بورسی شده است؛ بنابراین به نظر می‌رسد در بازار بورس مشابه سایر بازارها از جمله بازار ارز، طلا، مسکن و خودرو رکود نسبی حاکم باشد.

توصیه به سهامداران/ پیش‌بینی کسب بازدهی خوب از بورس تا پایان سال

وی ضمن توصیه به سهامداران اعلام کرد: به سرمایه گذاران غیرحرفه‌ای توصیه می‌شود تا به صورت غیرمستقیم و از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری وارد بورس شوند و اقدام به سرمایه‌گذاری در این بازار کنند.

حسینی اظهار داشت: سیاست‌های کنترل رشد نقدینگی، کنترل تورم و مدیریت قیمت ارز در محدوده فعلی، به عنوان برنامه اصلی دولت در حوزه اقتصاد کلان محسوب می‌شود که تداوم آن سبب خواهد شد تا ضمن عدم تحرک نقدینگی و حرکت آن به بازار بورس، شاهد وضعیت کاهش رشد سودآوری در شرکت‌های بورسی باشیم که همزمانی این 2 عامل سبب می‌شود تا انتظار بازده بالا برای بازار بورس ممکن نباشد.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان تاکید کرد: انتظار می‌رود تا بازار بورس تا پایان سال بتواند بازدهی بین رشد دلار و سود بانکی را تجربه کند.

لینک کوتاه
بورس اقدامات دولت سیزدهم بازار سهام

اخبار مرتبط

چراغ بورس قرمز ماند

چراغ بورس قرمز ماند

بازار سرمایه امروز هم روند نزولی خود را ادامه داد و شاخص کل بورس با بیش از 8000 واحد کاهش... 29 آبان 1402

بورس بر لب مرز!

بورس بر لب مرز!

بازار سهام، امروز نیز همانند روز گذشته با افت مواجه شد؛ به طوری که شاخص کل با ایستادن... 2 آبان 1402

ورق بورس برگشت

ورق بورس برگشت

در پی نوسانات بازار بورس که با رشد و ریزش در هفته‌های اخیر همراه شده امروز برخلاف روز... 1 آبان 1402

نظرات شما