گزارش سالانه شرکت پتروشیمی بندرامام در آستانه یک‌سالگی مدیریت دکتر انصاری نیک و آغاز طرح نو «بندرامام نوین» نشان از افزایش دریافت خوراک، افزایش تولید و ثروت آفرینی ابرمجتمع پتروشیمی ایران دارد.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از روابط عمومی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، در گزارش یکساله فعالیت شرکت پتروشیمی بندرامام، علیرغم پایدار بودن مشکلات عمده اعم از میزان دریافت خوراک ورودی به مجتمع و عمر بالای تجهیزات، اما همه آمار و ارقام متفاوت‌تر از سال‌های گذشته بوده است رنگ و بوی تغییرات اساسی و نگرش در بزرگترین مجتمع پتروشیمی ایران دارد.

 
رکورد بالاترین میزان دریافت خوراک در سال 1401
 
بر اساس داده‌های یکساله مجتمع پتروشیمی بندرامام که 26 درصد از ظرفیت تولید شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس را شامل می‌شود، در سالی که سپری شد، این مجتمع موفق به دریافت 2.7 میلیون تن خوراک شده است که علیرغم وجود ظرفیت بیشتر برای دریافت خوراک، به معنای افزایش محسوس 17 درصدی در دریافت میزان خوراک ورودی به این مجتمع پتروشیمی است و این میزان خوراک دریافت شده در 3 سال گذشته بالاترین میزان ثبت شده بوده است.
 
بر پایه گزارش سالانه؛ اقدامات موثری چون مبادله قرارداد تامین مالی خط لوله NGL3100 و تهیه قرارداد خرید C پترو پالایش دهلران به منظور تأمین خوراک پایدار به مدت سه سال و به میزان 1/5 میلیون تن با هلدینگ اهداف، مشارکت فعال در تعمیرات اساسی NGL‌های منطقه، همکاری در تعمیرات و راه اندازی NGL200، انجام مطالعات اولیه طرح پیش تفکیک خوراک واحد آروماتیک جهت امکان دریافت انواع نفتای سبک و سنگین، بررسی منابع متفاوت جهت دریافت خوراک نفتا از جمله مهمترین اقدامات موثر انجام شده در دوره دکتر انصاری نیک برای دریافت خوراک بالاتر و در نتیجه خلق ارزش و تولید بیشتر بوده است.
 
 
بازگشت بندرامام به تولید با بیش از 4 میلیون تن در سال
 
همزمان با سیاستگذاری جدید صورت گرفته برای رساندن بندرامام به جایگاه واقعی خود در صنعت پتروشیمی کشور، خاورمیانه و جهان، آمار و ارقام در میزان تولید شرکت در سال 1401 بسیار روشن است و نشان می‌دهد بار دیگر تولید در ابرمجتمع پتروشیمی کشور از مرز 4 میلیون تن عبور کرده است که به معنای افزایش 11 درصدی تولید مجتمع نسبت به سال قبل و تحقق 92 درصد برنامه است؛ [این میزان تولید مجتمع در 5 سال گذشته بی‌نظیر بوده است.
 
 
افزایش فروش؛ از شرق تا غرب/ تحقق 100 درصدی تعهدات ارزی
 

همزمان با سال نخست حضور دکتر انصاری نیک، تغییرات مثبت در عملکرد شرکت پتروشیمی بندرامام در همه ابعاد خود را نمایان کرده و در داده‌های سالانه منتشر شده، افزایش در میزان فروش محصولات نیز به خوبی نمایان شده و میزان فروش شرکت در آستانه تولدی دوباره، نسبت به سال قبل با 24 درصد افزایش تناژ همراه بوده و برنامه تناژ فروش داخلی 116 درصد برنامه محقق شده است. همچنین با رشد 48 درصدی فروش نسبت به سال قبل، 547 هزار میلیارد ریال درآمد کسب شده است که از عوامل موثر آن می‌توان به بازگشت به بازارهای سنتی شرکت و شکستن دیوار تحریم‌ها اشاره کرد. درخشش در حوزه فروش و درآمد در سال سپری شده پایان نداشته و شرکت پتروشیمی بندرامام موفق به تحقق 100 درصدی تعهد ارزی شده است که نقش مستقیم آن در اقتصاد کشور پدیدار خواهد بود. در مجموع؛ با سیاستگذاری صحیح مدیریت جدید شرکت، بندرامام در سال 1401 موفق به تحقق 110 درصدی در سود ناخالص، تحقق 141 درصدی برنامه سود عملیاتی و تحقق 143 درصدی سود خالص شده و با شناسایی 3947 ریال سود خالص بر پایه هر سهم بالاترین سود کسب شده در 5 سال گذشته را برای سهامداران به ثبت رسانده است.
 
 
نیم قرن تجربه با چاشنی جوانان ایرانی

 
شرکت پتروشیمی بندرامام به عنوان قدیمی‌ترین و بزرگترین مجتمع پتروشیمی کشور با نیم قرن قدمت، با حضور دکتر انصاری نیک در راس مدیریت شرکت و گام نو برای احیای این بنگاه بزرگ اقتصادی با برداشتن نخستین گام‌های «بندرامام نوین»، محل گردهمایی اندیشه‌های جوانان و دانشمندان ایرانی شده است و علاوه بر برگزاری همایش ملی برای شناسایی شرکت‌های دانش‌بنیان و فن‌آور ایرانی، در سال 1401 با 18 قرارداد و تفاهم به ارزش 515 میلیارد تومان نشان داده، «بندرامام نوین» طرحی برای آیندگان است. در چشم‌انداز 1407 «بندرامام نوین» که یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های دکتر انصاری نیک به شمار می‌رود، بناست این ابرمجتمع پتروشیمی کشور بار دیگر به بزرگترین شرکت پتروشیمیایی برخوردار از کاملترین و متنوع‌ترین زنجیره محصولات تبدیل شود و در 3 زنجیره اصلی کلر، آروماتیک و الفین‌ها توسعه یابد تا به 9.5 میلیون تن تولید محصولات با ارزش و 2.5 میلیارد دلار درآمد در سال برسد.

لینک کوتاه
پتروشیمی بندرامام مدیریت دکتر انصاری نیک؛ ابرمجتمع پتروشیمی کشور