وزیر اقتصاد گفت: در سال 1401 هماهنگی با بازیگران مهم صورت گرفت و از رشد سرمایه گذاری منفی 5 به رشد 7.7 درصد سال گذشته رسیدیم. بر این اساس از سیاه چاله رشد منفی سرمایه گذاری خارج شدیم.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از مهر، احسان خاندوزی امروز در افتتاحیه پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت مالی (بورس، بانک، بیمه) اظهار داشت: در نظام بانکی، نسبت تسهیلات به سپرده‌ها از 83 درصد در اسفند 1400 به 85 درصد در اسفند سال 1401 رسید که نشان دهنده استفاده بیشتر فعالان اقتصادی از تسهیلات است. همزمان مطالبات جاری ریالی از 4.8 درصد در اسفند 1400 به 4.4 درصد در اسفند 1401 رسید که قدری بهبود داشته است.
 
وزیر امور اقتصادی و دارایی به تسهیلات خرد اشاره کرد و گفت: تسهیلات خرد از 13 درصد به 15 درصد رسیده است. از سوی دیگر سهم شرکت‌های دانش بنیان 165 درصد افزایش یافته است.
 
وی با بیان اینکه در حوزه بازار سرمایه شاهد عملکرد مثبتی بودیم، تصریح کرد: در بخش بازار سرمایه افزایش سرمایه از 181 هزار میلیارد تومان در سال 1400 به 280 هزار میلیارد تومان در سال 1401 اتفاق افتاد.
 
وی افزود: اوراق شرکتی و تأمین مالی شرکت‌ها 4 برابر شد و از 32 هزار میلیارد تومان به 124 هزار میلیارد تومان در سال 1401 افزایش یافت. از طرف دیگر سهم اوراق شرکتی از کل ظرفیت اوراق بدهی افزایش یافته است.
 
خاندوزی با اشاره به اینکه رشد مستقل صنعت مالی یا مالی سازی اقتصاد به نوبه خود در حوزه رشد اقتصاد و تولید ملی امری مطلوب نیست، گفت: صنعت مالی باید رشد متناظر با بخش واقعی اقتصاد داشته باشد. بنابراین نیازمند سیاست‌های ایجابی در حوزه اعتبارات هستیم، بخش مالی نباید در خدمت انگیزه‌های سفته بازانه غیر مولد قرار گیرد.
 
وی ادامه داد: بر این اساس حضور مؤسسات مالی ناتراز که هزینه‌های جاری خود را از طریق اضافه برداشت از بانک مرکزی تأمین می‌کنند، قابل تحمل نیست. البته این مشکل به صورت جدی تری در سال جاری علاج خواهد شد.
 
از سیاه چاله رشد منفی سرمایه گذاری خارج شدیم
 
خاندوزی همچنین گفت: در سال 1401 هماهنگی با بازیگران مهم صورت گرفت و از رشد سرمایه گذاری منفی 5 به رشد 7.7 درصد سال گذشته رسیدیم. بر این اساس از سیاه چاله رشد منفی سرمایه گذاری خارج شدیم.
 
وی یادآور شد: دولت اصرار داشت که اولویت با تولید و سرمایه گذاری باشد، بر این اساس تعدادی معافیت به بهای از دست رفتن بخشی از درآمد دولت لحاظ شد. این اقدام با هدف توسعه سرمایه گذاری انجام شده است.
 
وزیر اقتصاد اظهار داشت: بر این اساس بانک‌ها مجوز سرمایه گذاری مستقیم پیدا کردند. سرمایه‌گذاری‌های بدون اولویت بندی قابل قبول نیست. راهبرد خروج از سرمایه گذاری‌های غلط پیشین مانند الگوی موفق سرمایه گذاری بانک‌ها در دهه 60 شمسی در دستور کار قرار گرفته است. نگاه افتراق آمیز ما نسبت به دولت قبل همین‌مجوز سرمایه گذاری بانک‌هاست.
 
خاندوزی همچنین گفت: در جلسه اخیر شورای پول و اعتبار طرح خوبی در حوزه فاکتور و تضمین تصویب شد.
 
وزیر اقتصاد با بیان اینکه به عنوان وزارت اقتصاد مخالف دست گردانی صندوق توسعه ملی در پروژه‌های جاری هستیم، گفت: بهترین کار این است که صندوق توسعه ملی دست اندرکار ایجاد صنایع جدید و مجموعه‌های بزرگ اقتصادی باشد. در این راستا ورود سرمایه گذاران بیمه‌ها نیز می‌تواند 5 ضلعی توسعه سرمایه گذاری در کشور را تکمیل کند.

لینک کوتاه
وزیر اقتصاد رشد منفی سرمایه گذاری

اخبار مرتبط

نظرات شما