دولت سیزدهم در راستای اجرای طرح نهضت ملی مسکن و کاهش هزینه تمام شده برای اقشار محروم، نرخ سود وام بانکی 400 و 300 میلیون تومانی دهک‌های یک تا چهار در این طرح را با سود 2 درصد تعیین کرد که اقدامی برای خانه‌دار شدن این اقشار کم‌درآمد است.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایرنا: «هادی عباسی» معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در هفته گذشته اعلام کرد: در شورای عالی مسکن با حمایت رییس جمهور 400 میلیون تومان وام نهضت ملی مسکن، 15 ساله با سود 2 درصد برای دهک‌های یک تا چهارم متقاضی تخصیص یافت.
 
وی افزود: همچنین 300 میلیون تومان تسهیلات 15 ساله به دهک‌های سوم و چهارم با سود دو درصد برای احداث مسکن در نظر گرفته شده است.
 
بر اساس این گزارش، با توجه به رایگان بودن در طرح نهضت ملی مسکن، اگر برای ساخت یک واحد 70 متری در صورتی که در هر متر مربع حدود 10 میلیون تومان هزینه شود، حدود 700 میلیون تومان پول نیاز است.
 
از سوی دیگر بخش زیادی از مشکل اقشار محروم این بود که قادر به پرداخت سهم تعیین شده خود (آورده) نبودند به همین منظور دولت با نگاه حمایتی، در کنار اعطای زمین رایگان، در شورای عالی مسکن پرداخت این میزان تسهیلات را به سود 2 درصد را تصویب کرد.
 
این در حالی است که اگر مبلغ اقساط این وام را بر اساس پرداخت به روش ساده محاسبه کنیم، مبلغ ماهیانه اقساط تسهیلات 400 میلیون تومانی با سود 2 درصدی و بازپرداخت 15 ساله حدود 2 میلیون و 500 هزار تومان است.
 
کل بازپرداخت این تسهیلات رقمی معادل 463 میلیون تومان خواهد بود، بدین معنی که سود این وام معادل 63 میلیون و 300 هزار تومان است.
 
همچنین میزان پرداخت ماهیانه وام 300 میلیون تومانی با سود 2 درصد هم حدود یک میلیون و 930 هزار تومان و کل بازپرداخت 347 میلیون تومان خواهد بود که کل سود این تسهیلات حدود 47 میلیون تومان است.

لینک کوتاه
مبلغ اقساط وام طرح نهضت ملی مسکن پرداخت ماهیانه وام

اخبار مرتبط

نظرات شما