بر اساس آمارهای رسمی منتشر شده صادرات ایران به روسیه در سال گذشته حدود 30 درصد رشد را نسبت به سال 1400 تجربه کرده است و در این میان محصولات کشاورزی حضور پررنگی در فهرست خرید روس‌ها از کشورمان قرار دارد.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، بر اساس آمارهای رسمی منتشر شده از سوی گمرک، در 12 ماهه سال گذشته بیش از یک میلیون و 419 هزار تن انواع محصولات و کالاهای مختلف به ارزشی بالغ بر 743 میلیون و 882 هزار دلار از ایران به روسیه صادر شده و این کشور را با یک پله صعود به دهمین مشتری کالاهای ایرانی تبدیل کرده است.
 
نگاهی به آمار های صادرات ایران به روسیه در سال گذشته و مقایسه آن با سال 1400 نشان دهنده رشد 25 درصدی از نظر وزنی، افزایش 57 درصدی از نظر ارزش ریالی و رشد 29 درصدی از نظر ارزش دلاری است.
 
در این میان محصولات کشاورزی جایگاه ویژه‌ای در صادرات به روسیه در سال گذشته دارد چرا که در فهرست ده تایی‌های خرید روس‌ها از ایران شش محصول شامل میگو، کیوی، پسته، فلفل، هندوانه و تیزابی بی دانه (انگور خشک کرده) دیده می‌شود.
 
البته رتبه نخست خرید روسیه از ایران به «سایر اجزاء و قطعات توربوجت‌ها یا توربوپراپلرها غیر از پره‌های ثابت و متحرک توربین گازی» اختصاص دارد که بابت آن بیش از 68 میلیون دلار هزینه کرده‌اند و 9.21 درصد (از نظر ارزش دلاری) را در جدول خریدشان، به این نوع کالا اختصاص داده‌اند.
 
پس از آن سایر انواع میگو با بیش از 57 میلیون دلار، کیوی با بیش از 51 میلیون دلار، انواع پسته با پوست تازه یا خشک با بیش از 44 میلیون دلار و فلفل فرنگی با بیش از 34 میلیون دلار در رتبه دوم تا پنجم صادرات به روسیه قرار دارد.
 
در جدول زیر ده کالای عمده صادراتی به روسیه که سهمی حدود 50 درصد از کل صادرات به این کشور دارند را می‌توانید مشاهده کنید.

لینک کوتاه
افزایش صادرات ایران روسیه کالای صادراتی

اخبار مرتبط

نظرات شما