در دولت سیزدهم در صنعت انتقال نفت با تکمیل 4 طرح که در مدار بهره‌برداری قرار گرفته‌اند، درحدود 775 هزار بشکه به ظرفیت انتقال نفت خام و فرآورده‌های نفتی از شبکه خطوط لوله اضافه خواهد شد.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت، افزایش ظرفیت انتقال نفت خام و فرآورده‌های نفتی از جمله اولویت‌هایی بوده که به صورتی متمرکز در صدر برنامه‌های مدیران ذی‌ربط در عرصه صنعت پالایش و پخش واقع شده است.
 
شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران به عنوان متولی اصلی در نگهداشت و بهره‌برداری از ظرفیت خطوط انتقال در اقصی‌نقاط کشور، تاکنون وظیفه نگهداری از 14 هزار کیلومتر خط لوله انتقال را درحالی در کارنامه خود ثبت و ضبط کرده است که براساس برنامه‌ریزی انجام شده، حدود 1244 کیلومتر دیگر را که به واسطه تعریف و تکمیل طرح‌های در دست اجرا و باقی مانده از سال‌های گذشته به مجموعه شبکه خطوط اضافه می‌شود را در مدار رصد، نظارت و مدیریت خود قرار خواهد داد.
 
توسعه نهضت بهینه‌سازی مصرف انرژی در راستای کاهش مصرف سوخت در فرآیند انتقال و جابجایی نفت خام و فرآورده‌های نفتی که روزانه سوخت مورد نیاز واحدهای صنعتی، پتروشیمی، پالایشی و … را به این واسطه تأمین می‌کند به جد مورد توجه این بخش واقع شده است.
 
باید گفت در دولت سیزدهم پس از بهره‌برداری، تکمیل و اجرای 4 طرح راهبردی، قریب به 775 هزار بشکه، معادل 123 میلیون لیتر در روز به ظرفیت انتقال شبکه خطوط کشور اضافه خواهد شد.
 
تکمیل یک طرح با ظرفیت 65 هزار بشکه
 
*خط لوله تبریز-خوی-ارومیه به طول 220 کیلومتر نیز با ظرفیت 65 هزار بشکه که فرآیند ساخت آن از سال 91 شروع شده پیش‌بینی می‌شود بزودی تکمیل گردد تا بنزین پالایشگاه تبریز را به انبار پخش خوی و ارومیه ارسال کند.
 
نفت خام ترش سبزآب در سراشیبی انتقال
 
*همچنین خط لوله سبزآب- شازند به طول 342 کیلومتر نیز از جمله طرح‌هایی بوده است که از سال 94 فرآیند احداث آن آغاز شده و پیش‌بینی می‌شود که تا سال 1402 تکمیل شود. در این طرح که ظرفیتی 295 هزار بشکه‌ای را به خود اختصاص داده است روزانه نفت خام ترش را از مخازن نفت خام ترش سبزآب به سمت پالایشگاه شازند اراک انتقال می‌دهد.
 
تضمین ایمن انتقال تولیدات ستاره خلیج فارس در طرحی کلیدی
 
* اما خط لوله بندرعباس-سیرجان- رفسنجان به طول 454 کیلومتر که از سال 99 فرآیند ساخت آن آغاز شده است، در مدار بهره‌برداری قرار گرفته است. این خط لوله 300 هزار بشکه‌ای روزانه بنزین، نفت سفید و نفت گاز پالایشگاه ستاره خلیج فارس را تا مرکز بندرعباس انتقال خواهد داد.
 
یک خط لوله با ظرفیت 115 هزار بشکه در سراشیبی بهره برداری

 
* براساس این گزارش خط لوله رفسنجان- یزد نیز به طول 228 کیلومتربه ظرفیت 115 هزار بشکه برای انتقال فرآورده‌های نفتی در فرآیند تکمیل و اجرایی شدن قرار گرفته است.
 
گفتنی است، دو طرح دیگر موسوم به خطوط لوله پارس و تابش نیز با آغاز اجرایی شدن این دو طرح 223 هزار بشکه دیگر به ظرفیت انتقال اضافه خواهد شد؛
 
احداث نخستین کریدور صادراتی فرآورده‌های نفتی
 
*در دیماه سال 1400 تفاهمنامه خط لوله رفسنجان-تربت حیدریه-مشهد (موسوم به خط لوله تابش) به طول 948 کیلومتر به عنوان یک کریدور استراتژیک صادراتی درحالی به امضا رسید که در تاریخ شبکه خطوط نام نخستین خط لوله انتقال صادراتی را به نام خود اختصاص داده است. در این طرح فرآورده‌های نفتی اعم از بنزین، نفت گاز و نفت سفید با ظرفیت 150 هزار بشکه در روز مخازن فرآورده‌های رفسنجان را از خط بندرعباس- رفسنجان به سمت انبار نفت تربت حیدریه، مشهد و مقاصد صادراتی انتقال خواهد داد.
 
تسهیل انتقال فرآورده‌های نفتی به جنوب کشور
 
*مهرآران-فسا- شیراز (موسوم به خط لوله پارس) به طول 400 کیلومتر طرح دیگری است که در دولت سیزدهم احداث آن کلید خواهد خورد. دراین طرح روزانه 73 هزار بشکه بنزین-نفت سفید-نفت گاز- بنزین یورو و نفت‌گاز یورو از مرکز مهرآران به سمت انبار نفت فسا و انبار نفت تندگویان شیراز ارسال خواهد کرد.

لینک کوتاه
افزایش نفت خام فرآورده‌های نفتی

اخبار مرتبط

نظرات شما