طبق آمارهای رسمی منتشر شده در سال گذشته بیش از 56 هزار تن پسته به 57 کشور مختلف صادر شده که البته با کاهش وزنی و ارزشی نسبت به سال 1400 مواجه شده است.

به گزارش نسیم اقتصاد، ایسنا نوشت: بر اساس آمار گمرک 12 ماهه سال گذشته بیش از 56 هزار و 298 تن پسته و مغز پسته به 57 کشور مختلف صادر شده است که ارزشی بالغ بر 11 هزار و 547 میلیارد تومان معادل 405 میلیون و 44 هزار دلار داشته است. البته این آمار بیانگر کاهش 58.40 درصدی از نظر وزنی کاهش 44.98 درصدی از نظر ریالی و کاهش 55.70 درصدی از نظر ارزش دلاری صادرات پسته در سال 1400 است.
 
اردن، ارمنستان، ازبکستان، اسپانیا، استرالیا، اسلواکی، افغانستان، آلبانی، آلمان، امارات متحده عربی، انگلستان، اوکراین، ایتالیا، بحرین، برزیل، بلاروس، بلژیک، پاکستان، تاجیکستان، تایلند، تایوان، ترکمنستان، ترکیه، جمهوری آذربایجان، جمهوری چک، جمهوری مولداوی، جمهوری مقدونیه (یوگسلاوی)، چین، ژاپن، سنگاپور، سوریه، سوئیس، سوئد، صربستان و مونته نگرو، عراق، عمان، فدراسیون روسیه، فرانسه، فیلیپین، قرقیزستان، قزاقستان، قطر، کانادا، کره جنوبی، کنیا، کویت، گرجستان، لبنان، لهستان، لیبی، مالزی، مکزیک، موریس، نیوزلند، هلند، هند و هنگ کنگ 57 مشتری پسته ایرانی در 12 ماهه سال گذشته بوده‌اند.
 
روسیه و هند بزرگترین مشتری طلای سبز ایران
در میان خریداران پسته در سال گذشته، روسیه 7329 تن بزرگترین مشتری این محصول صادراتی به شمار می رود. پس از آن هند با خرید این نزدیک به روسیه معادل 7139 تن در رتبه دوم جای می گیرد و عراق، امارات، پاکستان، قرقیزستان چین، آلمان، ترکیه و تاجیکستان به ترتیب دیگر مشتریان عمده پسته ایرانی به شمار می روند.
 
نیوزلند با یک کیلوگرم در قعر جدول
نکته جالب توجه در جداول محصولات صادراتی سال گذشته گمرک، خرید اندک پسته توسط برخی کشورهاست که جای سوال دارد چرا که به عنوان مثال نیوزلند به عنوان یکی از مشتریان تنها یک کیلوگرم پسته از ایران خریداری کرده است و موریس به خرید 16 کیلوگرم از این محصول در 12 ماهه سال گذشته اکتفا کرده است.

لینک کوتاه
صادرات پسته کشور ارزش دلاری صادرات پسته

اخبار مرتبط

نظرات شما