معاون زراعی وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه آنچه درباره افزایش قیمت گندم گفته می‌شود، شایعه است و شورای قیمتگذاری باید به آن ورود کند گفت: هنوز هیچ تصمیمی در خصوص قیمت گندم گرفته نشده و همچنان قیمت فعلی محاسبه می‌شود و اگر خبر جدیدی باشد از طریق وزارت جهاد کشاورزی اطلاع‌رسانی می‌شود.  

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایرنا، "علیرضا مهاجر" امروز سه شنبه در نشست خبری جهش تولید در دیمزارها افزود: از مجموع 18میلیون هکتار اراضی کشاورزی حدود 9.5میلیون هکتار آن دیم است که زراعت، باغبانی و فعالیت های شیلاتی را شامل می شود.
 
وی افزود: باید به اراضی دیم رسیدگی کنیم که این مهم نیازمند اقدامات علمی، فنی، ترویجی، آموزشی، پیگیرهای مستمر و ساختار مشخصی است تا عملکرد در واحد سطح افزایش و هزینه ها کاهش یابد.
 
مهاجر تصریح کرد: تلاش داریم به معیشت کشاورزان دیم کار توجه کنیم زیرا کشاورزان دیم کار از تمکن مالی ضعیف‌تری برخوردارند و باید از لحاظ مالی و اقتصادی توحه ویژه‌ای به آنها شود. به همین دلیل طی فرآیندی طرحی تهیه شد که با کمک ستاد اجرایی فرمان حضرت امام بر روی آن کار و برای حضرت آقا فرستاده شد. ایشان هم با آن موافقت کردند تا این طرح مشترک از سه سال پیش شروع شود.
 
وی افزود: به صورت آزمایشی ابتدای طرح حدود 660هزار هکتار را زیر این برنامه بردیم و نتایج خوبی داشت. این نتایج تقدیم حضرت آقا شد و ایشان گفتند که کار بسیار خوبی است و ادامه دهید.
 
معاون امور زراعی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در سال گذشته با وسعت بیشتری این کار انجام شد و امسال هم در 21 استان کشور در حال اجرا است. برای مثال شاخص هایی که برای دیم در نظر می‌گیریم مانند میزان بارندگی باید به اندازه ای باشد که محصولی که کشت می کنیم به ما عملکردی بدهد که از لحاظ اقتصادی بتواند هزینه های آن را پوشش دهد.
 
وی با بیان اینکه اراضی دیم در کشور پراکنده هستند، گفت: تعدادی استان داریم که بارندگی آنها در اراضی دیم کمتر از 250 میلیمتر است و امکان اینکه بتوانیم کشتی انجام دهیم که بتواند عملکرد قابل قبولی بدهد، وجود ندارد و بنابراین آنها را اراضی مرتعی در نظر گرفتیم. به همین خاطر شرایط متفاوت خواهد شد.
 
مهاجر اظهار داشت: امسال توانستیم با سازمان نظام مهندسی کشاورزی قراردادی را منعقد کنیم که هزارنفر از فارع التحصیلان رشته کشاورزی که تجربه لازم را داشته باشند در طرح استفاده کنیم و با آموزش آنها توانستیم فناوری های جدید را در دیم‌زارها به کشاورزان انتقال دهیم.
 
وی با بیان اینکه تا کنون یک میلیون و 400هزارهکتار از این اراضی بیمه شدند، افزود:خشکسالی یکی از تهدیدهایی است که زندگی کشاورزان مناطق دیم تهدید می کند و با انجام این بیمه یک اطمینان خاطری را برای آینده کشاورزان دیم کار ایجاد کرده است و در کنار آن اخرین دستاوردهای تحقیقاتی دنیا و کشور را به صورت دستورالعمل تهیه کردیم.
 
معاون وزیر جهادکشاورزی گفت: یکی از معضلات خاورمیانه و کشور ما فرسایش خاک است که در دیم‌زارها با شخم فراوان باعث فرسایش خاک می شدیم. ولی با استفاده از کارنده‌های عمیقکار می توانیم از رفت و آمد زیاد تراکتور و ادوات در زمین جلوگیری کنیم زیرا در یک زمان چندین کار توسط کارنده‌ها انجام می شود و از فرسایش خاک هم جلوگیری می شود.
 
مهاجر افزود: سالانه حدودا 2.5میلیون هکتار اراضی آیش داریم که این اراضی هم ایجاد فرسایش خاک می کند. برای جلوگیری از این موارد آنها را از آیش زرد به شرایطی خوبی که سطح اراضی با پوشش سبز و یا علوفه پوشیده شود، تبدیل کردیم. در کنار این با کمک بانک ملی توانستیم امسال 500 میلیارد تومان با بهره 4درصد برای ادوات کشاورزی در اختیار کشاورزان قرار دهیم که اگر کمک ستاد اجرایی فرمان امام نبود، شاید نمی‌توانستیم به آنها برسیم.

لینک کوتاه
افزایش قیمت گندم وزیر جهادکشاورزی

اخبار مرتبط

نظرات شما