هرچند مدتی است که بحث مالیات خودروهای لوکس مطرح است اما همچنان میزان مالیاتی که صاحبان این خودروها پرداخت می‌کنند، بسیار ناچیز است؛ به طوریکه صاحبان خودروها و خانه‌های لوکس در 11 ماهه امسال جمعا 471 میلیون تومان مالیات پرداخت کردند.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، مالیات بر انواع خودروهای سواری و وانت دو کابین دارای شماره انتظامی شخصی گران قیمت به یکی از ردیف‌های درآمدی مالیاتی تبدیل شده است. بر این اساس در سال جاری صاحبان خودروهای بالای یک میلیارد تومان مشمول پرداخت مالیات بودند.
 
البته میزان درآمد دولت از این محل بسیار ناچیز بوده است؛ به طوریکه مالیات دریافتی از انواع خودروهای سواری و وانت دوکابین دارای شماره انتظامی شخصی گران قیمت در شش ماه امسال حدود 281 میلیارد، در هفت ماه حدود 314 میلیارد و در هشت ماه حدود 375 میلیارد تومان بوده است.
 
در واقع صاحبان خودروها و خانه‌های لوکس در هشت ماه امسال جمعا کم‌تر از 400 میلیون تومان مالیات پرداخت کردند.
 
بر این اساس و طبق آخرین آمار، دولت از محل مذکور در 11 ماهه سال جاری 471 میلیارد تومان درآمد کسب کرد.
 
البته، دولت برای سال آینده نیز روی این خودروها حساب باز کرد و در لایحه بودجه سال آینده پیش‌بینی کرده  که صاحبان خودروهای بالای 1.5 میلیارد تومان مالیات پرداخت کنند و از این محل برای خود 7070 میلیارد تومان درآمد پیش‌بینی کرده است. اما در نهایت مجلس به این نتیجه رسید که صاحبان خودروهای بالای سه میلیارد تومان مالیات بدهند و رقمی که دولت پیش‌بینی کرده بود را در هاله‌ای از ابهام برد.

لینک کوتاه
صاحبان خودروها خانه‌های لوکس مالیات

اخبار مرتبط

نظرات شما