درآمد دولت از محل عوارض خروج از کشور طی 9 ماه سال جاری از پیش‌بینی دولت پیشی گرفت و روند صعودی درآمد از این محل همچنان ادامه دارد. به طوریکه میزان درامد از این محل در 11 ماه سال جاری نسبت به 10 ماه سال جاری 144 میلیارد تومان افزایش داشت.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، دولت در بودجه سال گذشته پیش‌بینی کرده بود که از محل عوارض خروج از کشور در سال جاری 1500 میلیارد تومان درآمد کسب کند. اما طبق آمار در 9 ماه سال جاری دولت توانست 1563 میلیارد تومان از این محل کسب درآمد کند که از میزانی که پیش‌بینی شده بود فراتر رفت.
 
بر این اساس، مردم در 10 ماه سال جاری 1703 میلیارد تومان و در 11 ماهه سال جاری با افزایشی 144 میلیارد تومانی 1847 میلیارد تومان عوارض خروج از کشور پرداخت کردند.
 
در این میان دولت پیش‌بینی کرده است که در سال آینده از محل عوارض خروج از مرزهای کشور 3431 میلیارد تومان درآمد کسب کند. رقمی که نسبت به سال جاری بیش از 128 درصد افزایش دارد. این درحالی است که نمایندگان مجلس شورای اسلامی بند مربوط به افزایش 20 درصدی عوارض خروج از کشور در سال آینده را از لایحه بودجه سال 1402 حذف کردند. بنابراین نرخ عوارض در سال آینده نیز مشابه سال جاری خواهد بود. یعنی میزان عوارض در سفر اول 400 هزار تومان تعیین شده است. این عوارض برای سفر دوم به میزان 50 درصد و سفرهای سوم و بیشتر به میزان 100 درصد افزایش خواهد یافت.
 
عوارض خروج از کشور یکی از منابع درآمدی برای دولت است که میزان آن هر سال در لایحه بودجه تعیین می‌شود. اما در لایحه بودجه سال 1401 بر خلاف سال های گذشته میزان عوارض خروج از کشور برای هر نفر مشخص نشد و فقط به طور کلی در بخش درامدهای دولت در بخش مالیات بر کالاها و خدمات، عوارض خروج مسافر از مرزهای کشور 1500 میلیارد تومان پیش بینی شده بود.

لینک کوتاه
دولت عوارض خروج کشور

اخبار مرتبط

نظرات شما