سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1402 کل کشور از تصویب میزان مالیات طرح‌های مسکن مهر در سال‌های 98 تا 1402 خبر داد و گفت: طبق مصوبه کمیسیون برای هر واحد مسکن مهر معادل 300 هزار تومان مالیات دریافت می شود.

به گزارش نسیم اقتصاد، ایرنا نوشت : رحیم زارع روز چهارشنبه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1402 به خبرنگاران گفت: بر اساس مصوبات کمیسیون، با توجه به قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و به منظور تامین مالی طرح‌ها و با تایید شورای پول اعتبار، بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد مکلف به راه‌اندازی سامانه فاکتورینگ (موضوع تبصره 2 ماده 8 قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی) شدند.
 
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه1402 افزود:‌ با اجرایی شدن تامین مالی فاکتورینگ تا سقف 60 هزار میلیارد تومان (همت) برای طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و مبلغ 80 همت برای نهادهای عمومی، منابع داخلی شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و سایر مشمول آن در این قانون به ویژه قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر آمده است، اختصاص داده می‌شود.
 
وی درباره مصوبه دیگر این کمیسیون اظهار کرد: گروه‌های جهادی و خیرینی که در پروژه‌های آبرسانی روستایی با تایید وزارت نیرو مشغول فعالیت هستند، هزینه‌های آنها در این پروژه‌ها مشمول هزینه‌های قابل قبول مالیاتی است و از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف می‌شوند؛ تا الان این موضوع شامل شهرها بود که در بودجه مقرر شد که شامل روستاها هم شود.
 
زارع با اشاره به توسعه حمل و نقل عمومی، تنظیم بازار خودرو، به منظور توسعه حمل و نقل عمومی، تنظیم بازار، کاهش مصرف سوخت، آلودگی هوا و سوانح جاده‌ای درباره دیگر مصوبه کمیسیون در این خصوص گفت: بر همین اساس به وزارت صنعت، معدن و تجارت اجازه داده می‌شود با تایید و تشخیص سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای (کاربری بین شهری ) و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌کشور (کاربری شهری)، انواع کشنده، کامیون، اتوبوس ، مینی بوس و ون و سواری مورد نیاز را وفق قوانین و مقررات موجود در خصوص واردات خودروهای با عمر کمتر از 5 سال ثبت سفارش نمایند.
 
وی یادآور شد: آیین نامه نحوه اجرای این بند توسط وزارتخانه‌های صمت، راه و شهرسازی، کشور، امور اقتصادی و دارایی و سازمان برنامه و بودجه کشور با تاکید بر لزوم تامین قطعات و خدمات پس از فروش و معاینه فنی تهیه می‌شود و حداکثر ظرف مدت یک ماه پس از ابلاغ این قانون به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.
 
نماینده مردم آباده در مجلس تصریح کرد: تعرفه آب مصرفی کشت‌های گلخانه‌ای و کشاورزی صنعتی در شهرک‌های صنعتی، نواحی صنعتی و شهرک‌های کشاورزی به نرخ مصوب فعالیت‌های کشاورزی محاسبه می‌شود. همچنین به دانشگاه‌ها، موسسات آموزشی و پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری اجازه داده می‌شود با تصویب هیات امنای خود تا سقف عملکرد درآمد اختصاصی سال 1401 نسبت به اخذ تسهیلات از بانک‌ها از محل توصیق اموال خود اقدام کنند.
 
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1402 توضیح داد: تعرفه گاز مصرفی تاسیسات گردشگری، صنایع دستی، آب درمانی‌ها و هتل‌ها مشابه تعرفه خدمات خواهند شد. همچنین میزان مالیات طرح‌های مسکن مهر بابت هر واحد مسکن مهر برای سال‌های 98 تا 1402 هر واحد معادل 300 هزار تومان برای هر واحد تعیین می‌شود و هیچ‌گونه مالیات دیگری به غیر از مالیات بر ارزش افزوده بابت خرید مصالح به این طرح‌ها تعلق نمی‌گیرد.
 
زارع بااشاره به تکلیف این کمیسیون به وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: وزارت راه مکلف شد زمین مورد نیاز برای احداث پاسگاه‌ها، کلانتری‌ها، پایگاه‌ها و حوزه‌های مقاومت و سالن‌های فرهنگی و ورزشی بسیج در مناطق محروم را به صورت رایگان در اختیار مرکز متولی در طرح‌های مسکن مهر، مسکن ملی و طرح‌های بازآفرینی شهری به ویژه در مناطق کم برخوردار قرار دهند.
 
وی در ادامه گفت: مبلغ هزار میلیارد تومان از سود شرکت‌ها و سازمان‌های تابعه وزارت راه و شهرسازی در حوزه حمل و نقل به حساب صندوق توسعه حمل و نقل واریز می‌شود؛ در راستای حفاظت از محیط زیست و حفظ انفعال کشور، سازمان محیط زیست از پرداخت 30 درصد هزینه دادرسی دعاوی معاف می‌شوند.
 
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1402 با بیان اینکه طبق مصوبه کمیسیون تلفیق درآمد شوراهای حل اختلاف به عنوان درآمد اختصاصی آنها تلقی می‌شود، اضافه کرد: همچنین قیمت سوخت و نفت گاز عرضه شده به معادن، صنایع معدنی و صنایع بالادستی نفت و گاز معادل 50 درصد متوسط بهای نفت و گاز صادراتی تعیین شد.
 
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1402 خاطرنشان کرد: در نوبت عصر امروز بررسی بخش‌های درآمدی لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق به اتمام خواهد رسید و بعد از آن کمیسیون وارد بررسی بخش‌های هزینه‌ای می‌شود.

لینک کوتاه
مالیات مسکن مهر سخنگوی کمیسیون تلفیق

اخبار مرتبط

نظرات شما