پس از افت اولیه، رالی قیمت نفت در سال جاری روند صعودی ثابتی داشته است، به طوری که در 12 روز معاملاتی گذشته، 10 روز بالاترین قیمت روزانه را داشته است.

به گزارش نسیم اقتصاد، برنت در حال حاضر 87.50 دلار در هر بشکه معامله می شود و اکنون تحلیلگران کالا در استاندارد چارترد می گویند که احساسات مثبت در بازارهای نفت می تواند قیمت های بالای 90 دلار در هر بشکه را پشتیبانی کند.
 
استاندارد چارترد می‌گوید که بهبود احساسات را می‌توان با اجماع معامله‌گران ارزیابی کرد گه کمتر نگران رکود کشورهای سارمان همکاری و توسعه اقتصادی هستند و بیشتر بر این باورند که بازارهای نفت شاهد رشد تقاضای قابل توجهی به ویژه از سوی چین و هند خواهند بود. تحلیلگران می گویند که افزایش قیمت ها به احتمال زیاد قیمت برنت را از 90 دلار در هر بشکه عبور خواهد داد، اگرچه آنها خوشبین نیستند که عوامل بنیادی به اندازه کافی قوی باشند که قیمت ها را بالای 100 دلار در هر بشکه نگه دارند.
 
سایر شاخص های بازار عمدتا مثبت بوده اند. تقاضای ضمنی برای کل فرآورده های نفتی 2.687 میلیون بشکه در روز افزایش یافت که بزرگترین افزایش هفتگی تقاضا از دسامبر 2021 تاکنون بود. جهش بزرگ تقاضا به دنبال هفته ها کاهش تقاضا رخ داد.
 
با این حال، ذخایر نفت خام به بالاترین میزان در 18 ماه گذشته رسید. افزایش انباشته موجودی نفت خام طی دو هفته گذشته بالاتر از میانگین پنج ساله است.
 
رشد تقاضای نفت ادامه دارد
شاید بهترین خبر برای سرمایه گذاران بلندمدت این باشد که بعید است تقاضای نفت به این زودی ها کاهش یابد.
 
چند سال پیش، شرکت بزرگ نفت و گاز اروپایی BP به طور چشمگیری اعلام کرد که جهان قبلاً از پیک تقاضای نفت گذشته است. در چشم انداز انرژی 2020 شرکت، برنارد لونی، مدیر اجرایی شرکت، متعهد شد که بریتیش پترولیوم تا سال 2030 هزینه انرژی های تجدیدپذیر خود را 20 برابر افزایش خواهد داد و به 5 میلیارد دلار در سال خواهد رساند و وارد هیچ کشور جدیدی برای اکتشاف نفت و گاز نخواهد شد.
 
در همین حال، همتای اروپایی آن Shell Plc گفت که تولید نفت این شرکت تا سال 2030 به میزان 18 درصد کاهش خواهد یافت، زیرا جهان به سمت انرژی های تجدید پذیر روی می آورد. هنگامی که بسیاری از تحلیلگران درباره پیک اویل صحبت می کنند، معمولاً به نقطه ای از زمان اشاره می کنند که تقاضای جهانی نفت وارد فاز پایانی و کاهش غیرقابل برگشت می شود.
 
اما به طور فزاینده‌ای آشکار می‌شود که پیش‌بینی‌های این غول‌های انرژی زودهنگام بوده‌است، و رویدادهایی مانند همه‌گیری کووید-19 و جنگ روسیه در اوکراین آنها را کور کرد. کارشناسان انرژی در Energy Intelligence Group پیش بینی کرده اند که نه تنها تقاضا برای نفت در سال 2023 رشد خواهد کرد، بلکه تا پایان دهه نیز به رشد خود ادامه خواهد داد.
 
به گفته این تحلیلگر، تقاضای جهانی نفت در سال جاری به 101.2 میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت و تا سال 2030 به 106 میلیون بشکه در روز رشد خواهد کرد. تقاضای جهانی نفت در سال 2023 به میزان 1.5 میلیون بشکه در روز رشد خواهد کرد و چین نیز 650000 بشکه در روز از این میزان را به خود اختصاص خواهد داد. پس از اینکه این کشور سیاست سختگیرانه خود در برابر کووید صفر را کنار گذاشت. در واقع، میانگین امسال به بالاترین حد قبلی یعنی 100.6 میلیون بشکه در روز تعیین شده در سال 2019 خواهد رسید.
 
در واقع، اوپک، اکسون موبیل (NYSE: XOM) و اداره اطلاعات انرژی (EIA)، همگی پیش‌بینی کرده‌اند که تقاضای جهانی نفت با پیش‌روی ما واقعاً رشد خواهد کرد و آن‌طور که بسیاری از تحلیل‌گران پیش‌بینی کرده‌اند کاهش نخواهد یافت.

لینک کوتاه
نفت معامله قاضای جهانی نفت

اخبار مرتبط

کارنامه نفت سیاه شد

کارنامه نفت سیاه شد

قیمت نفت در معاملات روز جمعه، افزایش یافت اما تحت تاثیر نگرانی سرمایه گذاران نسبت به... 10 تیر 1402

روزهای روشن نفت ایران

روزهای روشن نفت ایران

کارنامه تولید و صادرات نفت در دو سال اخیر کارنامه مطلوب و درخشانی است، وزارت نفت در این... 30 خرداد 1402

اوج‌گیری نفت ناکام ماند

اوج‌گیری نفت ناکام ماند

قیمت نفت در معاملات روز سه‌شنبه که بازار در آستانه انتشار آمار تورم آمریکا محتاط بود،... 19 اردیبهشت 1402

نظرات شما