درحالی‌که اخیرا یکی از نمایندگان مجلس موضوع پیشنهاد افزایش وام ساخت مسکن به 700 میلیون تومان را مطرح کرده، بررسی‌ها نشان می‌دهد که جدیدترین درخواست وزارت راه و شهرسازی از شورای پول و اعتبار، رسیدن سقف وام واحدهای نهضت ملی مسکن به 500 میلیون تومان است.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از ایسنا، پیشنهاد افزایش وام ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن از 450 به 700 میلیون تومان، مردادماه امسال از سوی وزیر فقید راه و شهرسازی مطرح شد. مرحوم رستم قاسمی گفته بود که این موضوع را به دولت و شورای پول و اعتبار پیشنهاد داده است.

پس از انتصاب مهرداد بذرپاش در وزارت راه و شهرسازی، بذرپاش اواسط دی ماه 1401 گفت که انتظار می‌رود سقف وام ساخت مسکن به 500 میلیون تومان افزایش پیدا کند و زمان بازپرداخت وام نیز اضافه شود تا قدرت مالی بالاتری به اشخاص رای ساخت و ساز بدهد.

اخیرا هم رییس کمیسیون عمران مجلس، موضوع افزایش سقف تسهیلات ساخت مسکن به 700 میلیون تومان را مطرح کرده و گفته است با توجه به این‌که هزینه ساخت هر متر مربع مسکن 10 میلیون تومان برآورد شده، وزارت راه و شهرسازی در شورای عالی مسکن پیشنهادی را برای افزایش مبلغ تسهیلات مسکن مطرح کرده تا برای متقاضیان دریافت تسهیلات کمی ترغیب‌کننده باشد. رضایی کوچی در شرایطی از احتمال افزایش وام به مبلغ 700 میلیون تومان سخن گفته که با توجه به آخرین صحبت بذرپاش، جدیدترین پیشنهاد وزارتخانه مبلغ 500 میلیون تومان به ازای هر واحد است.

وام ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن در روستاها 250 میلیون، مناطق شهری 300 میلیون، مراکز استان‌ها 350 میلیون، کلانشهرهای بیش از یک میلیون نفر 400 میلیون و شهر تهران 450 میلیون تومان است. البته در عمل در تهران بیش از 300 میلیون تومان پرداخت نمی‌شود و بانک‌ها معمولا متمم 150 میلیون تومان را پرداخت نمی‌کنند.

بنابراین گزارش، طبق برخی برآوردها در بهار امسال صرف‌نظر از قیمت زمین، هزینه ساخت مسکن به متری 8 میلیون تومان رسیده و بر این اساس یک واحد 80 متری حدود 640 میلیون تومان هزینه دارد. پروژه نهضت ملی مسکن از طریق آورده متقاضیان و تسهیلات بانکی پیش می‌رود که بسیاری از متقاضیان توانایی لازم برای تامین آورده را ندارند و تا کنون فقط 22 درصد افراد واجد شرایط برای افتتاح حساب به منظور دریافت تسهیلات اقدام کرده‌اند. بنابراین موافقت دولت و شورای پول و اعتبار با پیشنهاد افزایش وام، بخشی  از چالش‌های این پروژه را برطرف می‌کند.

بر اساس آخرین آمار از 3.6 میلیون متقاضی واجد شرایط طرح نهضت ملی مسکن تا کنون 805 هزار متقاضی در بانک مسکن افتتاح حساب کرده، حدود 510 هزار واحد به مرحله‌ی تعریف پروژه رسیده و قرارداد پرداخت وام 204 هزار واحد منعقد شده است.

لینک کوتاه
افزایش وام نهضت مسکن بانک مسکن

اخبار مرتبط

نظرات شما