خودروسازان و شرکت‌های فعال در زمینه ساخت قطعات بورس تهران در آذر ماه امسال فروشی بیشتر از متوسط فروش ماهانه سال جاری و سال قبل داشته‌اند. با وجود افزایش 85 درصدی فروش قطعه‌سازان این صنعت به نسبت فروش ماه مشابه در سال قبل؛ خودروسازان این صنعت عملکرد بهتری داشتند و فروش آذر ماه امسال خود را 279 درصد بالاتر از آذر سال قبل به ثبت رساندند.

به گزارش نسیم اقتصاد، اقتصاد نیوز نوشت: شرکت‌های فعال در صنعت خودرو و ساخت قطعات بورس تهران روزهای خوشی را پشت سر گذاشتند. روزهای خوش خودروسازان پس از مدت‌ها زیان‌دهی و فروش در قیمت‌های نامناسب به ثمر رسید. خودروسازان رشد درآمدزایی و سودآوری خود را در چند ماه گذشته مدیون بورس کالا هستند. با عرضه خودرو در بورس کالا، قیمت فروش محصولات خودروسازان نسبت به قبل افزایش داشت اما عایدی که نصیب دلالان می‌شد؛ این بار وارد شرکت‌های خودروساز شد. با این همه، هنوز بعضی از مسئولین با روند عرضه در بورس کالا مخالف‌اند.
 
در آذر ماه امسال با توجه به تأثیر بورس کالا بر فروش خودروسازان؛ شرکت‌های خودروساز صنعت خودرو و قطعات بورس تهران از قطعه‌سازان عملکرد بهتری داشتند. رشد بیشتر فروش خودروسازان به نسبت قطعه‌سازان دور از ذهن نبود. این رشد بیشتر، نشان دهنده بهتر بودن شرایط بنیادی خودروسازان نیست و تنها نشأت گرفته از روند فروش نامناسب سال قبل آن‌ها است.
 
در میان 8 شرکت خودروساز فعال بورس تهران بیشترین افزایش فروش به نسبت ماه مشابه سال قبل مربوط به ایران خودرو دیزل (خاور) با 420 درصد است. پس از خاور نیز دو شرکت بهمن‌دیزل (خدیزل) و ایران‌خودرو (خودرو) با 365 درصد افزایش به نسبت فروش آذر ماه سال قبل بیشترین افزایش فروش را داشتند. خودروسازان بورس تهران در آذر ماه امسال 123 درصد بیشتر از متوسط فروش ماهانه خود در سال قبل فروش داشتند که در این میان خاور، خدیزل و خکاوه صدرنشین بودند. این 7 شرکت در آذر ماه امسال 96 درصد بیشتر از متوسط فروش ماهانه سال جاری خود فروش داشتند که سه نماد خودرو، خدیزل و خاور در این میان صدرنشین شدند.
 

 
فروش قطعه‌سازان این صنعت در آذر ماه امسال 3 هزار و 414 میلیارد تومان بوده که به نسبت 44 هزار و 515 میلیارد تومان فروش خودروسازان این صنعت، تنها 7.2 درصد از درآمد صنعت خودرو را به خود اختصاص می دهند.
 
قطعه‌سازان بورس تهران در آذر ماه امسال توانستند 85 درصد بیشتر از آذر سال قبل فروش داشته باشند. در میان 20 نماد فعال قطعه ساز صنعت خودرو، نمادهای خفناور، خنصیر و خوساز بیشترین افزایش فروش به نسبت ماه مشابه در سال قبل را داشته‌اند. قطعه‌سازان بورس تهرنا ،به نسبت متوسط فروش ماهانه خود در سال جاری 48 درصد افزایش فروش داشتند که در این میان نیز نمادهای خپویش، خریخت و خلنت بیشترین افزایش را به نسبت متوسط ماهانه سال جاری داشتند. فروش آذر ماه قطعه‌سازان به نسبت متوسط فروش ماهانه سال قبل خودشان 112 درصد افزایش داشته و نمادهای خوساز، خمحور و خموتور بیشترین افزایش فروش را در این میان داشته‌اند.

لینک کوتاه
خودروسازان ساخت قطعات بورس تهران

اخبار مرتبط