با توجه به‌ وعده اخیر وزیر صنعت که اگر دلار پایین بیاید، قیمت خودرو نیز کاهش پیدا می‌کند، این سوال و ابهام مطرح است که‌ در صورتی که با سیاست‌های جدید بانک مرکزی، قیمت‌ها در بازار ارز نزولی شود، آیا خودرو به قیمت‌های قبلی باز خواهد گشت؟

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از خبرانلاین، افزایش پی در پی قیمت دلار در هفته و سقف‌شکنی تاریخی آن در کانال 44 هزار تومان، بازارها را به شدت با خود همسو کرده بود، به طوری که طی یک هفته گذشته بازار خودرو عددهای جدیدی را ثبت کرد.
 
گزارش‌های میدانی خبرگزاری خبرآنلاین نشان می‌دهد که در هفته گذشته خودرو پرفروش پراید مدل 111 در حدود 25 میلیون تومان گران شد و به 265 میلیون تومان رسید و پراید 131 نیز افزایش 15 میلیون تومانی را تجربه کرد و با قیمت 250 میلیون تومان به فروش رفت.
 
بنا به این گزارش، در بین خودروهای پژو نیز پژو206 تیپ 2 مدل 1401 در حدود 35 میلیون تومان گران شد و به 470 میلیون تومان رسید. پژو 206 تیپ 5 نیز از ابتدای هفته تا امروز 25 میلیون تومان گران شده و در حال حاضر 490 میلیون تومان قیمت خورده است.
 
در این میان، پژو 2008 مدل 1399 رشد عجیبی را ثبت کرد و 170 میلیون تومان گران شد و به قیمت یک میلیارد و 970 میلیون تومان رسید.
 
دنا معمولی مدل 1401 هم با افزایش 35 میلیون تومانی، 570 میلیون تومان قیمت خورد و دنا توربوپلاس دنده‌ای مدل 1400 نیز از ابتدای هفته تا امروز 20 میلیون تومان گران شده و 645 میلیون تومان قیمت پیدا کرد.
 
گزارش‌ها نشان می‌دهد که تیبا 2 مدل 1401 در هفته گذشته 20 میلیون تومان گران شد و به 300 میلیون تومان رسید. کوییک دنده‌ای مدل 1401 نیز از 280 میلیون تومان در ابتدای هفته گذشته به 300 میلیون تومان رسید.
 
قیمت دلار با بازار خودرو چه کرد؟
 
این افزایش قیمت‌ها در حالی در بازار خودرو ثبت شد که وزیر صنعت، معدن و تجارت در هفته گذشته، شرایط بازار ارز را عامل مهم افزایش قیمت‌ها دانسته بود.
 
سیدرضا فاطمی‌امین در خصوص علت افزایش قیمت خودرو گفته بود: نرخ ارز از پنج مسیر بر بازارهای کشور تاثیر می‌گذارد. یکی بر روی مواد اولیه است. مثلا در خصوص محصولی مانند خودرو حدود 10 تا 20 درصد از قطعات آن را متناسب با نوع خودرو وارد کشور می‌کنیم. وقتی که قیمت دلار افزایش می‌یابد قیمت تمام شده خودرو نیز بالا می‌رود. اما این قیمت تمام شده با قیمتی که اکنون در بازار است متفاوت است.
 
وی اضافه کرده بود: نکته مهم این است که از این مسیر قیمت خودرو در بازار در حال افزایش نیست. ما امروز یک قیمت تولیدکننده و یک قیمت بازار داریم. قیمت بازار بعضا 200 تا 300 میلیون بالاتر از قیمت تولید کننده است.
 
وزیر صنعت تصریح کرده بود: آنچه که در این دو ماه خیلی در این بازار آشفتگی ایجاد کرده قیمت‌های بازار است. قیمت‌های بازار به دنبال افزایش قیمت قطعات بالا نرفته است، بلکه از آنجا که عرضه و تقاضای خودرو در بازار متوازن نیست، خودرو به نادرستی تبدیل به یک کالای سرمایه‌ای شده و افرادی که می‌خواهند ارزش پول خود را حفظ کنند به سراغ خرید خودرو می‌روند.
 
فاطمی‌امین متذکر شده بود: پس وقتی قیمت دلار افزایش پیدا می‌کند قیمت خودرو نیز بالا می‌رود. اگر دلار نیز پایین بیاید قیمت خودرو نیز کاهش پیدا می‌کند. در سال‌های گذشته نیز دقیقا قیمت‌های بازار با قیمت ارز بالا رفته و با قیمت ارز نیز پایین آمده است.
 
وی تاکید کرده بود: راه حل این است که ما در درجه نخست بین عرضه و تقاضا در بازار خودرو تعادل برقرار کنیم.
 
یک سوال
 
در این فضا، با توجه به تغییر و تحولات جدید بانک مرکزی، برخی از کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی، پیش‌بینی کاهش قیمت دلار در بازار را دارند. به باور آن‌ها، احتمالا دلار دوباره به زیر کانال 40 هزار تومان بازگردد.
 
حال با توجه به اظهارنظر وزیر صنعت درباره این‌که گفته بود وقتی قیمت دلار افزایش پیدا می‌کند، قیمت خودرو نیز بالا می‌رود و اگر دلار پایین بیاید، قیمت خودرو نیز کاهش پیدا می‌کند، این سوال و ابهام مطرح است که‌ در صورتی که با سیاست‌های جدید بانک مرکزی، قیمت‌ها در بازار ارز نزولی شود، آیا خودرو به قیمت‌های قبلی باز خواهد گشت؟
 
ابهام از این جهت وجود دارد که اسفند سال گذشته هم فاطمی‌امین وعده کاهش قیمت خودرو را داده و در نشستی با خبرنگاران اعلام کرده بود: قرار است تولید خودرو در سال 1401 حدود 1.5 برابر بیشتر شود و به واسطه این افزایش، قیمت تمام شده خودرو 15 درصد کمتر می‌شود.
 
این در حالی است که در مدت 16 ماهه وزارت فاطمی‌امین برای مثال پراید به طور میانگین هر ماه 7 میلیون تومان قیمت را تجربه کرده است. قیمت پراید 111 در ابتدای شهریور پارسال 152 میلیون تومان بود که هم‌اکنون به 265 میلیون تومان رسیده است. یا پژو206 تیپ 2 از 245 میلیون تومان به 470 میلیون تومان تغییر قیمت داشته است. این یعنی به طور میانگین ماهی 16 میلیون تومان این خودرو رشد قیمت داشته است.
 
البته پیش از این منوچهر منطقی، معاون وزیر صمت پیش‌بینی کرده بود که قیمت خودرو تا خرداد آینده به تعادل می‌رسد.
 
با گفته او، زمانی که عرضه و تقاضا متعادل شود، بورس به عنوان یک مرحله و راهکار، کنار گذاشته می‌شود.

لینک کوتاه
رشد قیمت خودرو بازار سیگنال بازار ارز خودرو

اخبار مرتبط

نظرات شما