قیمت نفت روز جمعه اندکی افزایش یافت و به سوی ثبت دومین رشد سالانه متوالی گام برداشت؛ هرچند که این رشد قیمت، در سال پر رویدادی که شاهد وقوع جنگ اوکراین، صعود دلار و ضعیف شدن تقاضای چین برای سوخت بود، اندک به شمار می‌رود.

به گزارش نسیم اقتصاد، بهای معاملات نفت برنت با 20 سنت معادل 0.2 درصد افزایش، به 83 دلار و 66 سنت در هر بشکه رسید. نفت برنت روز گذشته با 1.2 درصد کاهش بسته شده بود.
 
نفت برنت سال 2022 را با رشد قیمت 7.6 درصدی به پایان می‌برد، در حالی که در سال 2021، افزایش قیمت 50.2 درصدی داشت. قیمت نفت برنت در مارس پس از حمله نظامی روسیه به اوکراین، به رکورد 139 دلار و 13 سنت صعود کرده بود که از سال 2008 بی سابقه بود.
 
بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با 23 سنت معادل 0.3 درصد افزایش، به 78 دلار و 63 سنت در هر بشکه رسید. شاخص نفت آمریکا روز پنج شنبه با 0.7 درصد کاهش بسته شده بود. وست تگزاس اینترمدیت سال 2022 را با 4.5 درصد افزایش به پایان می برد در حالی که در سال 2021، افزایش 55 درصدی را ثبت کرده بود.
 
لئون لی، تحلیلگر شرکت سی ام سی مارکتس درباره وضعیت بازار اظهار کرد: اگرچه افزایش سفر در ایام تعطیلات پایان سال و ممنوعیت فروش نفت و فرآورده‌های نفتی روسیه به بعضی از کشورها، از قیمت نفت پشتیبانی کرده است اما کاهش مصرف به دلیل تیرگی فضای اقتصادی در سال میلادی آینده، کمبود عرضه را تحت الشعاع قرار خواهد داد. افزایش سریع نرخ بیکاری جهانی در سال 2023، تقاضا برای انرژی را محدود می‌کند. بنابراین تصور می‌کنم قیمت نفت سال آینده به 60 دلار در هر بشکه نزول خواهد کرد.
 
قیمت نفت در نیمه دوم سال 2022 که بسیاری از بانک‌های مرکزی بزرگ جهان، نرخ‌های بهره را برای مقابله با تورم افزایش دادند و نرخ دلار آمریکا صعود کرد، به سرعت کاهش پیدا کرد. صعود دلار آمریکا، قیمت کالاهایی شامل نفت که به این ارز قیمت‌گذاری می‌شوند را گران‌تر کرد و در نتیجه، تقاضا برای این کالاها را کاهش داد.
 
همچنین، محدودیت‌های کووید صفر چین که تنها در دسامبر تسهیل شد، امید به احیای تقاضا برای سوخت در این کشور که دومین مصرف کننده بزرگ نفت در جهان به شمار می‌رود را ضعیف کرد. هرچند انتظار می‌رود چین احیای کندی در سال 2023 داشته باشد اما افزایش موارد ابتلا به کووید در این کشور و نگرانی‌ها پیرامون رکود جهانی، دورنمای تقاضا برای کالاها را تیره کرده است. در واکنش به افزایش آمار ابتلا به کووید در چین، چندین کشور از جمله آمریکا، کره جنوبی و ژاپن، تست اجباری کووید برای مسافران ورودی از چین را اعلام کرده‌اند.
 
یک شرکت آمار سلامت برآورد کرد که احتمالا روزانه 9 هزار نفر در چین بر اثر ابتلا به کووید، جان خود را از دست می دهند. در زمینه عرضه نفت، انتظار می‌رود تحریم‌های غربی باعث شود روسیه صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی را به میزان بیشتری از اروپا به آسیا تغییر مسیر دهد.
 
در آمریکا، رشد تولید در ایالت‌های تولیدکننده بزرگ نفت با وجود قیمت‌های بالاتر، کند بوده است. طبق جدیدترین نظرسنجی بانک فدرال رزرو دالاس، تورم، مشکلات زنجیره تامین و ابهام اقتصادی باعث شد مدیران انرژی، انتظارات خود را پایین‌تر ببرند.
 
بر اساس گزارش رویترز، ایوا مانتی، تحلیلگر بانک آی ان جی در این باره گفت: امسال، سال خارق العاده‌ای برای بازارهای کالا بود و ریسک‌های عرضه، به افزایش نوسان و قیمت‌های بالاتر منجر شد. سال آینده، سال نامعلوم دیگری سرشار از نوسان خواهد بود.
 

لینک کوتاه
نفت رشد بازارهای کالا

اخبار مرتبط

نفت صعودی شد

نفت صعودی شد

قیمت نفت تحت تاثیر احیای تقاضای چین و افت ارزش دلار، روند کاهشی که ابتدای معاملات روز... 22 اسفند 1401

نفت روسیه گران تر شد

نفت روسیه گران تر شد

پالایشگاه های هندی خصوصی با همتایان چینی خود برای خرید نفت اسپوی روسیه برای بارگیری در... 19 اسفند 1401

نفت دست به عصا شد

نفت دست به عصا شد

قیمت نفت روز پنج‌شنبه در پی کاهش بیش از حد انتظار ذخایر آمریکا و امیدواری به احیای چین... 18 اسفند 1401

نظرات شما