در بخش اجرای کمی و کیفی برنامه‌های توسعه مسکن، برنامه‌ریزی، جانمایی و احداث 400 هزار واحد مسکونی طرح مسکن مهر انجام شد که بیش از 300 هزار واحد آن تحویل متقاضیان شده است.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از وزارت راه و شهرسازی دستاوردهای وزارت راه و شهرسازی در طی 44 سال بعد از پیروزی انقلاب در حوزه مسکن و شهرسازی تشریح شده است.

 
گزارش معاونت برنامه‌ریزی و مدیریت منابع نشان می‌دهد، تراکم خانوار به واحد مسکونی در کل کشور، پیش از انقلاب 1.26 بوده و وضعیت در حال حاضر به 1.025 رسیده است که پیشرفت بعد از انقلاب در این بخش 19 درصد است.
 
پیشرفت 246 درصدی مسکن بادوام در دوران بعد از انقلاب اسلامی

 
این گزارش می‌افزاید در بخش سهم مسکن بادوام (احداث واحد مسکونی با دوام که از مصالح بتن آرمه، اسکلت فلزی، آجر، آهن- سنگ و آهن بر اساس مقررات ملی ساختمان احداث شده) وضعیت حال حاضر 82.8 است که این وضعیت پیش از انقلاب 23.9 بوده است. درصد پیشرفت در این بخش 246 درصد ثبت شده است.
 
آزمایش‌های کنترل کیفی در حوزه پروژه‌های عمرانی و ساخت و سازها در سطح کشور حاکی از آن است که پیش از انقلاب 150 هزار آزمایش انجام شده این رقم هم‌اکنون به 2 میلیون و 800 هزار آزمایش رسیده است. در این بخش تعداد آزمایش‌های انجام شده پروژه‌های عمرانی و ساخت‌وسازها میزان پیشرفت یک هزار و 767 درصدی را نشان می‌دهد.
 
در بخش طرح‌های اختلاط آسفالت، بتن و مطالعات ژئوتکنیک در پروژه‌های راه و شهرسازی که شامل راهسازی، بهسازی و راه روستایی است تعداد گزارش‌های حاصله پیش از انقلاب 330 عدد بوده و در حال حاضر تعداد این گزارش‌ها به 2 هزار و 962 عدد رسیده است که پیشرفت 798 درصدی را نشان می‌دهد.
 
از دیگر فعالیت‌های انجام شده در حوزه مسکن و شهرسازی در دوران انقلاب اسلامی می‌توان به ساخت ساختمان‌های عمومی از جمله بیمارستان‌ها، فضاهای تأمینی و تربیتی، فضاهای ورزشی، طراحی و احداث بازسازی پروژه‌های ویژه توسط سازمان مجری ساختمان‌ها و تأسیسات عمومی و دولتی اشاره کرد.
سازمان مجری ساختمان‌ها و تأسیسات عمومی و دولتی در مساحت 617 هزار و 555 متر مربع فضاهای اداری و آموزشی، در مساحت دو میلیون و 515 هزار و 868 متر مربع فضاهای درمانی و بیمارستانها، در مساحت 99 هزار و 793 متر مربع فضاهای تربیتی و تأمینی، در مساحت 87 هزار و 68 متر مربع فضاهای ورزشی، و در مساحت 279 هزار و 700 متر مربع پروژه‌های ویژه را طراحی و احداث کرده است.
 
ساماندهی، راهبری و مدیریت ایجاد شهرهای جدید و شهرک‌های دولتی و خصوصی
 

شرکت عمران شهرهای جدید نیز بعد از انقلاب اسلامی تأسیس شد. ساماندهی، راهبری و مدیریت ایجاد شهرهای جدید و شهرک‌های دولتی و خصوصی در چارچوب مصوبات شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران، همچنین اجرای کمی و کیفی برنامه‌های مسکن و ایجاد تعادل در بازار زمین و مسکن به ویژه در مناطق کلان‌شهری بخشی از وظایف شرکت عمران شهرهای جدید است.
 
برنامه‌ریزی، مکان‌یابی و احداث 24 شهر جدید
 
شرکت عمران شهرهای جدید در حوزه وظایف ساماندهی، راهبری و مدیریت ایجاد شهرهای جدید و شهرک‌های دولتی تاکنون برنامه‌ریزی، مکان‌یابی و احداث 24 شهر جدید نسل نخست را انجام داده و در حال حاضر برنامه‌ریزی و احداث 15 شهر جدید نسل نو و 45 شهرک دولتی در دستور کار است.
 
تعهد 700 هزار واحدی طرح نهضت ملی مسکن در حال پیگیری و ساخت است
 

در بخش اجرای کمی کیفی برنامه‌های توسعه مسکن، برنامه‌ریزی، جانمایی و احداث 400 هزار واحد مسکونی طرح مسکن مهر انجام شد که بیش از 300 هزار واحد آن تحویل متقاضیان شده است. همچنین بخشی دیگر از وظایف شرکت عمران شهرهای جدید، فراهم نمودن امکانات و زمینه‌های لازم برای جلب مشارکت بخش دولتی در ایجاد و توسعه شهرهای جدید و شهرک‌هاست. در این بخش جذب سرمایه‌گذاری بیش از 150 هزار میلیارد ریالی پروژه‌های مسکونی، تجاری، خدمات رفاه عمومی و …و مشارکت با اشخاص حقیقی و حقوقی انجام شده است.

لینک کوتاه
طرح نهضت ملی مسکن برنامه‌های توسعه مسکن

اخبار مرتبط

نظرات شما