رییس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: با پیگیری‌های انجام شده توسط کمیسیون کشاورزی تعرفه جدید صادرات سه محصول کشاورزی پیاز، گوجه فرنگی و سیب زمینی برداشته شد.

به گزارش نسیم اقتصاد به نقل از صدا و سیما؛ محمدجواد عسکری درباره اعمال تعرفه بر صادرات محصولات کشاورزی، گفت: طبق ماده 23 قانون دائمی و همچنین بند (ش) تبصره 8 قانون بودجه سال 1401، اعمال تعرفه بر صادرات محصولات کشاورزی تحت هر شرایطی ممنوع است.

 
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس یازدهم ادامه داد: البته بر اساس بند (ش) تبصره 8 قانون 1401، در صورتی تعرفه گذاری برای صادرات محصولات کشاورزی مجاز است که دستگاه‌های متولی مانند وزارت جهاد کشاورزی 6 ماه قبل آن را اعلام کرده تا براساس آن کشاورزان تصمیم‌گیری کنند، لذا تصمیم خلق الساعه خلاف قانون بوده و جایگاه قانونی ندارد.
 
عسکری افزود: با پیگیری‌های صورت گرفته از طریق سازمان توسعه تجارت و وزارتخانه‌های صمت و جهادکشاورزی مقرر شد که کماکان تعرفه نیم درصد بر محصولات صادراتی مثل گوجه فرنگی لحاظ شود.
 
وی در ادامه تصریح کرد: بنابراین به دلیل اهمیت موضوع و تولید محصولات کشاورزی در استان‌های خوزستان، فارس بوشهر و هرمزگان اعمال تعرفه بر محصولات کشاورزی برداشته می‌شود و صادرکنندگان به راحتی می‌توانند نسبت به صادرات اقدام کنند.
 
عسکری با بیان اینکه تعرفه صادرات 3 محصول کشاورزی برداشته شد، گفت: این محصولات کشاورزی شامل پیاز، گوجه فرنگی و سیب زمینی است که تعرفه صادرات برای این سه محصول با پیگیری‌های کمیسیون کشاورزی برداشته شد.

لینک کوتاه
تعرفه صادرات ۳محصول کشاورزی حذف

اخبار مرتبط

نظرات شما